Race the Bridge

Overall Results

June 14, 2015


Results by ChampionChip 247
Olympic Clyde/Athena
Olympic Relay

Olympic Individual

  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Seth Ruhling 58 21 M 1 M Top Fin 10 30:32.05 33:56/M 1:18.65 5 1:04:20.95 23.1mph 0:28.80 1 33:52.00 5:28/M 2:10:32.45
2 Christopher Martin 134 44 M 2 M Top Fin 2 28:12.55 31:20/M 1:05.90 4 1:03:22.25 23.5mph 1:04.20 3 39:17.25 6:20/M 2:13:02.15
3 Christopher Foster 93 35 M 3 M Top Fin 8 30:16.30 33:38/M 1:02.45 21 1:09:23.15 21.4mph 0:37.50 2 37:54.35 6:07/M 2:19:13.75
4 Michael Ross 133 44 M 1 40-44 14 31:05.95 34:32/M 0:46.70 9 1:05:15.45 22.8mph 0:40.20 12 41:28.30 6:41/M 2:19:16.60
5 Craig Calvert 296 22 M 1 20-24 1 26:16.40 29:11/M 1:13.30 20 1:08:15.05 21.8mph 0:29.70 18 43:49.30 7:04/M 2:20:03.75
6 Jeremy Brown 107 38 M 1 35-39 18 31:39.95 35:10/M 0:43.65 12 1:06:39.80 22.3mph 0:31.75 8 40:58.90 6:36/M 2:20:34.05
7 Jason Parr 92 33 M 1 30-34 16 31:25.10 34:54/M 1:11.40 11 1:06:36.55 22.3mph 0:48.95 7 40:54.35 6:36/M 2:20:56.35
8 Grant Gensheimer 85 33 M 2 30-34 4 28:55.75 32:08/M 0:26.40 15 1:07:11.20 22.1mph 0:33.45 21 44:01.50 7:06/M 2:21:08.30
9 Cara Gaines 18 33 F 1 F Top Fin 19 31:50.50 35:22/M 1:22.00 22 1:09:37.10 21.4mph 0:49.20 4 39:19.15 6:20/M 2:22:57.95
10 Logan Worley 81 31 M 3 30-34 20 32:10.65 35:44/M 0:57.75 16 1:07:35.65 22.0mph 0:32.35 26 44:15.65 7:08/M 2:25:32.05
11 Nelson Heard 304 29 M 1 25-29 5 29:20.35 32:36/M 1:20.95 13 1:06:48.05 22.3mph 0:49.25 40 47:49.00 7:43/M 2:26:07.60
12 Rachel Longley 37 27 F 2 F Top Fin 32 34:32.55 38:22/M 1:08.80 18 1:08:06.70 21.9mph 0:40.90 13 42:02.15 6:47/M 2:26:31.10
13 Todd Miller 397 48 M 1 45-49 22 33:10.60 36:51/M 1:26.45 14 1:06:57.60 22.2mph 0:58.90 23 44:03.85 7:06/M 2:26:37.40
14 Jenna Blandford 12 31 F 3 F Top Fin 36 35:29.15 39:26/M 1:04.25 10 1:06:19.30 22.4mph 0:38.75 22 44:03.80 7:06/M 2:27:35.25
15 Scott Baerenklau 138 44 M 2 40-44 80 40:17.15 44:46/M 1:02.40 7 1:04:53.25 22.9mph 0:36.25 11 41:25.10 6:41/M 2:28:14.15
16 F. Thomas Fisher 96 35 M 2 35-39 31 34:23.95 38:12/M 1:20.00 8 1:05:02.30 22.9mph 1:01.25 45 49:45.70 8:01/M 2:31:33.20
17 Mike Peterson 122 41 M 3 40-44 7 29:48.05 33:07/M 1:09.80 6 1:04:46.45 23.0mph 0:38.20 75 55:15.00 8:55/M 2:31:37.50
18 Matthew Owen 233 44 M 4 40-44 37 35:30.70 39:27/M 1:43.25 24 1:09:52.90 21.3mph 1:15.90 16 43:38.60 7:02/M 2:32:01.35
19 Robert Stodghill 119 40 M 5 40-44 56 37:58.80 42:11/M 1:12.60 19 1:08:08.60 21.8mph 0:57.15 19 43:52.40 7:05/M 2:32:09.55
20 Andrew Spargo 60 22 M 2 20-24 57 37:59.30 42:12/M 1:32.25 17 1:07:37.30 22.0mph 1:19.65 24 44:09.10 7:07/M 2:32:37.60
21 Jason Burton 295 41 M 6 40-44 24 33:16.90 36:58/M 1:01.05 37 1:11:15.55 20.9mph 0:52.35 38 47:20.55 7:38/M 2:33:46.40
22 Linden Ferguson 108 38 M 3 35-39 30 34:01.25 37:48/M 1:43.25 34 1:10:44.75 21.0mph 1:06.30 35 46:53.55 7:34/M 2:34:29.10
23 Andy Niblett 102 37 M 4 35-39 40 36:13.25 40:14/M 1:28.85 35 1:10:51.80 21.0mph 0:55.45 29 45:17.50 7:18/M 2:34:46.85
24 Nathan Stewart 151 48 M 2 45-49 47 36:48.30 40:53/M 1:24.00 26 1:10:04.85 21.2mph 0:57.60 34 46:32.00 7:30/M 2:35:46.75
25 Gilman Peterson 117 40 M 7 40-44 50 37:09.35 41:17/M 2:03.25 47 1:13:17.40 20.3mph 0:42.70 20 43:58.40 7:05/M 2:37:11.10
  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
26 Graham Englund 319 39 M 5 35-39 64 38:49.80 43:08/M 2:14.35 38 1:11:27.10 20.8mph 0:57.55 25 44:14.25 7:08/M 2:37:43.05
27 Scott Groan 94 35 M 6 35-39 27 33:45.35 37:30/M 1:49.80 29 1:10:27.20 21.1mph 1:01.25 50 50:45.65 8:11/M 2:37:49.25
28 Tim Sheridan 156 49 M 3 45-49 48 36:51.65 40:57/M 2:28.20 48 1:13:28.10 20.3mph 2:31.45 14 42:42.00 6:53/M 2:38:01.40
29 Richard Hempel 165 56 M 1 55-59 26 33:22.10 37:04/M 1:36.00 44 1:12:44.40 20.5mph 2:10.15 43 48:18.85 7:47/M 2:38:11.50
30 Steven Gill 311 35 M 7 35-39 53 37:46.80 41:58/M 2:25.10 30 1:10:37.90 21.1mph 1:01.90 33 46:25.75 7:29/M 2:38:17.45
31 Jo Ann Davis 53 53 F 1 50-54 35 35:21.70 39:17/M 2:19.90 42 1:12:15.45 20.6mph 1:23.40 39 47:32.05 7:40/M 2:38:52.50
32 Carmen Vega 48 50 F 2 50-54 52 37:24.45 41:33/M 1:15.00 46 1:13:12.10 20.3mph 0:54.95 41 47:52.35 7:43/M 2:40:38.85
33 Matthew Acton 282 23 M 3 20-24 70 39:26.20 43:49/M 2:39.20 78 1:17:42.25 19.2mph 0:32.20 5 40:43.25 6:34/M 2:41:03.10
34 Joe Nail 166 57 M 2 55-59 59 38:11.20 42:26/M 1:34.40 28 1:10:08.20 21.2mph 1:33.65 46 50:07.60 8:05/M 2:41:35.05
35 Stephanie Stodghill 38 45 F 1 45-49 65 38:51.25 43:10/M 1:38.20 53 1:14:01.35 20.1mph 2:10.25 30 45:34.70 7:21/M 2:42:15.75
36 Jim Reome 159 51 M 1 50-54 44 36:29.35 40:32/M 1:52.10 23 1:09:38.25 21.4mph 1:28.70 64 53:42.80 8:40/M 2:43:11.20
37 Joe Katz 112 38 M 8 35-39 81 40:23.00 44:52/M 2:57.15 33 1:10:42.55 21.0mph 1:28.60 42 48:12.55 7:46/M 2:43:43.85
38 Kevin Davis 69 28 M 2 25-29 43 36:23.00 40:26/M 1:34.90 36 1:11:14.85 20.9mph 0:44.40 65 53:53.35 8:41/M 2:43:50.50
39 Garry Mestel 161 53 M 2 50-54 60 38:18.05 42:33/M 1:21.05 88 1:18:31.90 19.0mph 1:08.55 27 44:32.60 7:11/M 2:43:52.15
40 Robin Ringenary 50 51 F 3 50-54 63 38:38.10 42:56/M 1:42.30 39 1:11:30.00 20.8mph 1:21.80 49 50:42.90 8:11/M 2:43:55.10
41 Kevin Schulte 130 43 M 8 40-44 86 41:21.45 45:57/M 2:38.70 49 1:13:35.65 20.2mph 1:15.80 28 45:04.95 7:16/M 2:43:56.55
42 Bo Wheatley 298 45 M 4 45-49 46 36:46.75 40:51/M 1:05.50 32 1:10:40.70 21.1mph 1:59.70 62 53:38.80 8:39/M 2:44:11.45
43 Amy Kendall 26 35 F 1 35-39 49 37:06.35 41:13/M 1:05.80 89 1:18:40.00 18.9mph 0:58.55 32 46:24.65 7:29/M 2:44:15.35
44 Corbett Hall 59 21 M 4 20-24 9 30:19.95 33:41/M 2:41.50 52 1:13:54.55 20.1mph 1:16.80 83 56:31.75 9:07/M 2:44:44.55
45 Nick Pozaric 121 40 M 9 40-44 55 37:58.25 42:11/M 2:31.25 41 1:12:05.80 20.6mph 0:53.20 58 53:00.35 8:33/M 2:46:28.85
46 Eric Williams 321 46 M 5 45-49 45 36:36.10 40:40/M 1:56.05 56 1:14:43.15 19.9mph 2:23.65 57 52:22.00 8:27/M 2:48:00.95
47 Amy Albiero 36 43 F 1 40-44 6 29:39.70 32:57/M 2:11.55 95 1:19:39.20 18.7mph 1:26.55 74 55:13.20 8:54/M 2:48:10.20
48 Richard Wayman 74 28 M 3 25-29 93 42:31.20 47:14/M 3:53.30 45 1:12:56.20 20.4mph 1:37.55 36 47:12.20 7:37/M 2:48:10.45
49 Michael Becht 98 36 M 9 35-39 68 39:11.00 43:32/M 2:56.85 112 1:22:42.70 18.0mph 3:35.85 6 40:49.75 6:35/M 2:49:16.15
50 Dee Coffey 306 42 F 2 40-44 11 30:53.45 34:19/M 2:03.85 91 1:18:55.15 18.9mph 2:18.15 81 55:58.85 9:02/M 2:50:09.45
  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
51 Chris Regan 307 39 M 10 35-39 13 31:04.85 34:31/M 1:44.35 67 1:16:24.55 19.5mph 1:06.40 96 59:49.50 9:39/M 2:50:09.65
52 Steve Grimes 162 53 M 3 50-54 33 34:53.50 38:46/M 3:40.65 73 1:17:17.25 19.3mph 3:01.90 52 51:25.55 8:18/M 2:50:18.85
53 Heather Lueke 25 35 F 2 35-39 74 39:36.05 44:00/M 2:02.35 31 1:10:38.90 21.1mph 2:34.65 79 55:43.80 8:59/M 2:50:35.75
54 Karen Force 23 33 F 1 30-34 101 43:20.85 48:09/M 2:09.20 71 1:16:58.45 19.3mph 1:06.80 37 47:12.55 7:37/M 2:50:47.85
55 Patrick Wolf 125 42 M 10 40-44 38 35:50.00 39:49/M 1:56.20 63 1:16:00.00 19.6mph 1:01.25 82 56:21.25 9:05/M 2:51:08.70
56 Ryan Fletcher 120 39 M 11 35-39 97 43:05.65 47:52/M 3:08.90 75 1:17:19.15 19.2mph 2:07.95 31 45:56.10 7:25/M 2:51:37.75
57 Leslie Kaelin 31 38 F 3 35-39 23 33:16.60 36:58/M 2:41.10 94 1:19:27.65 18.7mph 1:18.85 73 55:00.60 8:52/M 2:51:44.80
58 Scott Morgan 95 35 M 12 35-39 73 39:35.90 43:59/M 2:27.65 104 1:20:46.95 18.4mph 1:10.50 44 48:43.70 7:51/M 2:52:44.70
59 Joe McCracken 97 34 M 4 30-34 135 49:20.20 54:49/M       1:10:14.20 68 54:15.60 8:45/M 2:53:50.00
60 Morgan Engelmeyer 2 22 F 1 20-24 25 33:21.60 37:03/M 2:30.95 115 1:23:39.55 17.8mph 1:05.85 61 53:23.35 8:37/M 2:54:01.30
61 Todd Shelton 140 45 M 6 45-49 66 38:52.95 43:11/M 2:32.80 58 1:15:12.15 19.8mph 2:06.15 76 55:25.20 8:56/M 2:54:09.25
62 Andrew Lowe 91 34 M 5 30-34 96 43:05.30 47:52/M 2:40.65 72 1:17:06.65 19.3mph 1:28.35 47 50:34.50 8:09/M 2:54:55.45
63 Michael Chesnut 110 39 M 13 35-39 82 40:33.40 45:03/M 1:56.10 51 1:13:54.45 20.1mph 1:48.00 86 57:15.15 9:14/M 2:55:27.10
64 Michaela Dorf 34 39 F 4 35-39 99 43:15.60 48:03/M 1:06.95 96 1:19:39.80 18.7mph 1:08.55 48 50:39.30 8:10/M 2:55:50.20
65 Tj Blake 80 31 M 6 30-34 98 43:12.80 48:00/M 2:46.40 43 1:12:29.40 20.5mph 1:59.75 78 55:31.85 8:57/M 2:56:00.20
66 Ryan Zimmer 111 38 M 14 35-39 109 45:00.65 50:00/M 1:57.70 62 1:15:43.30 19.7mph 1:54.95 55 51:46.65 8:21/M 2:56:23.25
67 Kristen Malony 318 31 F 2 30-34 83 40:40.20 45:11/M 1:34.00 55 1:14:42.00 19.9mph 0:58.05 91 58:39.80 9:28/M 2:56:34.05
68 Ben Wolff 312 35 M 15 35-39 94 42:31.55 47:14/M 2:05.50 126 1:26:22.60 17.2mph 1:58.30 17 43:38.60 7:02/M 2:56:36.55
69 Maeghan Breunig 294 36 F 5 35-39 139 50:50.00 56:29/M 1:08.20 101 1:20:15.25 18.5mph 1:36.60 15 42:47.40 6:54/M 2:56:37.45
70 Elliot Mattingly 67 27 M 4 25-29 90 41:50.20 46:29/M 2:20.45 66 1:16:15.35 19.5mph 1:41.65 71 54:49.70 8:50/M 2:56:57.35
71 Ismael Rodriguez 136 44 M 11 40-44 78 40:05.15 44:32/M 3:41.00 77 1:17:41.65 19.2mph 2:41.15 60 53:01.85 8:33/M 2:57:10.80
72 Paul Cobb 132 44 M 12 40-44 89 41:44.45 46:22/M 3:17.05 81 1:17:54.05 19.1mph 1:39.60 59 53:00.50 8:33/M 2:57:35.65
73 Elise Hawkins 10 30 F 3 30-34 51 37:23.05 41:32/M 1:44.35 107 1:21:54.25 18.2mph 1:42.15 77 55:26.30 8:56/M 2:58:10.10
74 Jeremy Bolton 109 38 M 16 35-39 79 40:13.10 44:41/M 2:00.40 50 1:13:44.45 20.2mph 2:18.30 99 1:00:17.90 9:43/M 2:58:34.15
75 Vipin Adhlakha 116 40 M 13 40-44 28 33:50.00 37:36/M 3:53.30 102 1:20:27.70 18.5mph 2:22.55 90 58:24.65 9:25/M 2:58:58.20
  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
76 Julie House 52 52 F 4 50-54 34 35:08.45 39:02/M 1:13.00 54 1:14:08.40 20.1mph 1:29.70 125 1:07:10.35 10:50/M 2:59:09.90
77 Yuri Escartin 145 45 M 7 45-49 61 38:32.55 42:49/M 2:40.20 116 1:23:47.90 17.8mph 1:05.70 66 54:04.30 8:43/M 3:00:10.65
78 Brian Moss 395 42 M 14 40-44 107 44:45.40 49:43/M 1:53.75 69 1:16:31.25 19.4mph 3:01.75 67 54:12.35 8:45/M 3:00:24.50
79 Gary Young 77 29 M 5 25-29 124 46:21.00 51:30/M 1:14.35 64 1:16:12.05 19.5mph 1:54.15 80 55:52.90 9:01/M 3:01:34.45
80 Carrie Warren 46 48 F 2 45-49 113 45:30.60 50:33/M 1:09.80 79 1:17:43.85 19.1mph 0:38.35 84 56:52.70 9:10/M 3:01:55.30
81 Charles Sampson 103 37 M 17 35-39 127 47:14.00 52:29/M 3:23.15 90 1:18:48.65 18.9mph 1:46.00 51 50:46.50 8:11/M 3:01:58.30
82 Bridget Pitcock 17 32 F 4 30-34 128 47:29.25 52:46/M 1:53.85 134 1:28:44.85 16.8mph 2:52.60 9 41:14.00 6:39/M 3:02:14.55
83 Derek Sloan 73 29 M 6 25-29 39 36:05.50 40:06/M 1:51.15 103 1:20:36.05 18.5mph 1:17.95 105 1:02:30.25 10:05/M 3:02:20.90
84 L.bryce Whitson 90 33 M 7 30-34 77 40:00.00 44:27/M 2:56.95 97 1:19:57.70 18.6mph 1:48.55 92 58:47.80 9:29/M 3:03:31.00
85 Eric Dumitru 142 45 M 8 45-49 92 42:23.60 47:06/M 1:31.00 25 1:09:54.90 21.3mph 1:48.00 131 1:08:53.70 11:07/M 3:04:31.20
86 Julie Farman 281 42 F 3 40-44 104 44:04.55 48:58/M 1:49.15 124 1:25:30.50 17.4mph 1:10.30 56 52:01.30 8:23/M 3:04:35.80
87 Nathaniel Banker 82 32 M 8 30-34 121 46:07.75 51:14/M 1:56.45 85 1:18:22.30 19.0mph 1:17.75 85 56:56.90 9:11/M 3:04:41.15
88 Chelsea Diamond 3 23 F 2 20-24 12 30:53.50 34:19/M 1:11.30 98 1:20:02.50 18.6mph 1:10.00 135 1:11:46.90 11:35/M 3:05:04.20
89 Macy Ross 29 38 F 6 35-39 123 46:16.65 51:24/M 2:23.65 74 1:17:18.40 19.2mph 1:49.95 87 57:16.45 9:14/M 3:05:05.10
90 Carrie Bauer 33 39 F 7 35-39 85 40:59.15 45:32/M 3:42.30 150 1:36:30.00 15.4mph 2:48.40 10 41:15.35 6:39/M 3:05:15.20
91 Richard Sparks 88 33 M 9 30-34 72 39:34.15 43:58/M 2:21.40 68 1:16:27.65 19.5mph 1:37.10 121 1:05:18.55 10:32/M 3:05:18.85
92 Robert Brookman 65 25 M 7 25-29 71 39:28.80 43:51/M 1:14.15 82 1:18:07.80 19.0mph 1:42.80 120 1:05:17.55 10:32/M 3:05:51.10
93 David Schroering 153 49 M 9 45-49 129 47:48.35 53:07/M 2:34.85 61 1:15:42.00 19.7mph 1:38.90 93 59:05.35 9:32/M 3:06:49.45
94 Brad Holland 147 46 M 10 45-49 69 39:17.90 43:39/M 3:08.00 108 1:21:57.25 18.2mph 1:48.10 100 1:00:44.10 9:48/M 3:06:55.35
95 Dustin Jacobs 144 46 M 11 45-49 154 55:21.85 61:30/M 1:15.35 84 1:18:21.95 19.0mph 0:37.25 54 51:39.55 8:20/M 3:07:15.95
96 Devin Rhodes 75 30 M 10 30-34 62 38:32.85 42:49/M 1:51.80 93 1:19:26.95 18.7mph 1:17.65 124 1:06:07.75 10:40/M 3:07:17.00
97 Julia Hammer 24 35 F 8 35-39 118 45:50.45 50:56/M 2:26.85 92 1:19:22.70 18.7mph 2:14.85 89 57:33.10 9:17/M 3:07:27.95
98 Scott Anderson 164 55 M 3 55-59 67 39:09.65 43:30/M 1:17.90 80 1:17:44.50 19.1mph 2:21.80 128 1:07:18.85 10:51/M 3:07:52.70
99 Kathy Kuhn 43 47 F 3 45-49 91 42:19.20 47:01/M 1:45.40 122 1:25:16.35 17.5mph 0:49.85 101 1:00:52.15 9:49/M 3:11:02.95
100 Eric Koetter 137 45 M 12 45-49 119 46:00.45 51:07/M 2:46.90 59 1:15:23.80 19.7mph 1:29.10 123 1:05:58.80 10:38/M 3:11:39.05
  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
101 Brad Sutton 139 44 M 15 40-44 111 45:18.45 50:20/M 2:29.25 65 1:16:12.15 19.5mph 1:15.70 127 1:07:13.85 10:50/M 3:12:29.40
102 Leigh Sheridan 297 44 F 4 40-44 102 43:24.70 48:13/M 2:22.20 114 1:23:38.60 17.8mph 2:05.20 102 1:01:44.55 9:57/M 3:13:15.25
103 Carolyn McHendry 14 32 F 5 30-34 126 46:59.25 52:12/M 2:10.85 113 1:23:14.00 17.9mph 1:29.40 95 59:32.25 9:36/M 3:13:25.75
104 John Grantz 308 56 M 4 55-59 75 39:44.45 44:09/M 2:51.25 118 1:24:18.15 17.7mph 2:12.55 116 1:04:30.40 10:24/M 3:13:36.80
105 Leslie Bowen 21 34 F 6 30-34 144 52:13.95 58:01/M 1:53.45 123 1:25:24.50 17.4mph 1:01.50 63 53:40.25 8:39/M 3:14:13.65
106 Hannah Lyons 30 37 F 9 35-39 106 44:25.75 49:21/M 2:05.80 143 1:32:10.45 16.1mph 2:27.95 72 54:53.15 8:51/M 3:16:03.10
107 Stanton Baker 305 19 M 1 15-19 41 36:13.75 40:14/M 4:20.25 111 1:22:29.95 18.0mph 4:58.55 130 1:08:27.10 11:02/M 3:16:29.60
108 Janie Spears 13 31 F 7 30-34 130 47:52.35 53:11/M 3:39.05 117 1:23:57.65 17.7mph 4:05.25 88 57:29.10 9:16/M 3:17:03.40
109 Louise Hatfield 44 46 F 4 45-49 137 50:28.45 56:04/M 2:26.35 132 1:27:50.05 16.9mph 2:17.55 69 54:16.95 8:45/M 3:17:19.35
110 Eric Zeltwanger 62 25 M 8 25-29 88 41:33.80 46:10/M 2:40.00 87 1:18:27.80 19.0mph 2:25.70 138 1:12:52.30 11:45/M 3:17:59.60
111 Jennifer Russo 5 26 F 1 25-29 103 43:52.65 48:44/M 2:51.75 110 1:22:27.10 18.0mph 1:45.90 129 1:07:48.50 10:56/M 3:18:45.90
112 Paola Rodriguez 290 29 F 2 25-29 120 46:02.00 51:09/M 3:04.45 130 1:27:45.60 17.0mph 2:30.55 94 59:27.85 9:35/M 3:18:50.45
113 Richard Rush 155 50 M 4 50-54 141 51:35.45 57:19/M 4:03.45 86 1:18:27.25 19.0mph 3:07.60 103 1:01:49.40 9:58/M 3:19:03.15
114 Mark Stephens 131 44 M 16 40-44 145 52:22.85 58:11/M 5:20.20 57 1:15:06.25 19.8mph 3:19.00 113 1:03:50.90 10:18/M 3:19:59.20
115 Lisa Sams 301 51 F 5 50-54 108 44:52.20 49:51/M 2:09.45 139 1:30:49.55 16.4mph 1:47.00 106 1:02:30.30 10:05/M 3:22:08.50
116 Hailey Blanchard 71 27 F 3 25-29 95 42:33.70 47:17/M 1:55.40 146 1:34:20.20 15.8mph 1:45.00 104 1:01:59.90 10:00/M 3:22:34.20
117 Paul Braun 169 61 M 1 60-64 138 50:47.05 56:26/M 3:04.55 145 1:33:29.30 15.9mph 0:42.15 70 54:44.40 8:50/M 3:22:47.45
118 Kyle Knight 64 24 M 5 20-24 153 55:08.95 61:16/M 4:09.95 83 1:18:15.65 19.0mph 2:22.10 107 1:03:02.20 10:10/M 3:22:58.85
119 Craig Peay 141 45 M 13 45-49 148 53:20.25 59:16/M 5:28.10 70 1:16:40.10 19.4mph 2:35.20 119 1:05:07.15 10:30/M 3:23:10.80
120 Amanda Mattingly 7 25 F 4 25-29 131 47:54.05 53:13/M 2:03.15 127 1:26:45.40 17.2mph 2:38.90 118 1:05:01.85 10:29/M 3:24:23.35
121 Paul O'Bryan 316 47 M 14 45-49 112 45:27.40 50:30/M 1:45.70 60 1:15:41.70 19.7mph 2:31.55 145 1:19:47.70 12:52/M 3:25:14.05
122 Timothy Munto 167 57 M 5 55-59 152 55:02.85 61:09/M 4:53.90 76 1:17:28.50 19.2mph 3:05.30 122 1:05:34.30 10:35/M 3:26:04.85
123 Liz Tullis 41 46 F 5 45-49 84 40:49.55 45:21/M 1:49.60 136 1:29:49.10 16.6mph 1:59.85 134 1:11:36.90 11:33/M 3:26:05.00
124 Heather Rose 35 40 F 5 40-44 115 45:32.85 50:36/M 3:15.10 137 1:30:12.50 16.5mph 3:32.20 115 1:04:13.65 10:21/M 3:26:46.30
125 Paul Keffaber 143 45 M 15 45-49 143 52:13.05 58:01/M 5:02.30 106 1:21:38.25 18.2mph 5:17.15 108 1:03:16.95 10:12/M 3:27:27.70
  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
126 Andrew Cotton 72 28 M 9 25-29 110 45:03.05 50:03/M 6:24.80 100 1:20:13.35 18.5mph 3:26.50 139 1:13:06.60 11:47/M 3:28:14.30
127 Sarah Villarreal 27 37 F 10 35-39 125 46:57.10 52:10/M 3:24.75 142 1:31:38.85 16.2mph 2:44.75 110 1:03:34.50 10:15/M 3:28:19.95
128 Ashley Clark 279 28 F 5 25-29 58 38:02.65 42:16/M 1:31:03.05     3:48.20 143 1:16:46.40 12:23/M 3:29:40.30
129 Scott Richter 157 50 M 5 50-54 105 44:06.15 49:00/M 3:30.20 120 1:25:05.55 17.5mph 3:26.15 140 1:13:39.20 11:53/M 3:29:47.25
130 Timothy Jones 278 46 M 16 45-49 149 53:39.35 59:37/M 3:01.15 99 1:20:10.75 18.6mph 2:23.10 133 1:10:56.00 11:26/M 3:30:10.35
131 Bj Irvin 42 47 F 6 45-49 117 45:34.05 50:38/M 3:40.20 1 21:42.50 68.6mph 1:14:20.90 117 1:04:57.50 10:29/M 3:30:15.15
132 Michelle Weitlauf 398 41 F 6 40-44 162 1:07:24.75 74:53/M 2:28.65 128 1:27:39.35 17.0mph 1:37.40 53 51:27.15 8:18/M 3:30:37.30
133 Nate Simon 76 29 M 10 25-29 122 46:13.55 51:21/M 4:07.65 2 25:30.90 58.4mph 1:14:39.60 98 1:00:09.85 9:42/M 3:30:41.55
134 Julie Banker 11 31 F 8 30-34 133 48:47.00 54:12/M 5:49.10 133 1:28:07.40 16.9mph 5:51.15 111 1:03:44.75 10:17/M 3:32:19.40
135 Mike Honeycutt 154 49 M 17 45-49 150 54:28.60 60:31/M 3:58.35 119 1:24:41.70 17.6mph 2:20.00 126 1:07:11.15 10:50/M 3:32:39.80
136 Jennifer Porter 9 29 F 6 25-29 54 37:57.45 42:10/M 2:40.40 152 1:38:37.50 15.1mph 2:02.00 136 1:11:48.45 11:35/M 3:33:05.80
137 Greg Clark 171 64 M 2 60-64 146 52:33.15 58:23/M 3:51.85 141 1:30:56.80 16.4mph 3:09.55 112 1:03:49.10 10:18/M 3:34:20.45
138 Matt Hall 114 39 M 18 35-39 140 51:24.30 57:07/M 3:41.00 121 1:25:13.35 17.5mph 1:46.65 137 1:12:17.30 11:40/M 3:34:22.60
139 Rob Zeltwanger 70 28 M 11 25-29 114 45:30.80 50:33/M 4:00.80 147 1:34:24.25 15.8mph 3:13.00 132 1:10:03.80 11:18/M 3:37:12.65
140 Christine Boehmer 45 47 F 7 45-49 159 1:01:09.05 67:57/M 3:04.40 144 1:32:47.40 16.0mph 2:13.20 97 59:54.45 9:40/M 3:39:08.50
141 David Zika 146 45 M 18 45-49 100 43:20.80 48:09/M 2:00.55 131 1:27:47.75 17.0mph 1:02.30 149 1:26:17.35 13:55/M 3:40:28.75
142 Greg Feitelson 115 39 M 19 35-39 132 48:03.35 53:23/M 2:32.85 125 1:25:46.50 17.3mph 2:07.30 151 1:26:21.45 13:56/M 3:44:51.45
143 Allison Brown 16 31 F 9 30-34 147 52:38.85 58:29/M 1:55.90 154 1:44:42.75 14.2mph 2:31.60 114 1:04:00.75 10:19/M 3:45:49.85
144 Heidi Elston 28 37 F 11 35-39 142 51:41.50 57:26/M 2:31.40 148 1:35:01.40 15.7mph 2:28.25 144 1:17:34.55 12:31/M 3:49:17.10
145 Kristina Robinson 4 24 F 3 20-24 151 54:34.60 60:38/M 2:35.95 149 1:36:22.75 15.4mph 2:02.90 142 1:16:17.30 12:18/M 3:51:53.50
146 William Berger 79 31 M 11 30-34 158 59:19.15 65:54/M 1:39.40 138 1:30:12.80 16.5mph 1:12.25 147 1:22:57.15 13:23/M 3:55:20.75
147 Denise Forgette 47 50 F 6 50-54 156 57:16.05 63:38/M 2:54.95 129 1:27:41.20 17.0mph 2:00.35 148 1:25:40.00 13:49/M 3:55:32.55
148 Deborah Lewis 302 62 F 1 60-64 161 1:06:38.95 74:02/M 2:25.15 140 1:30:52.00 16.4mph 1:41.75 141 1:15:23.80 12:10/M 3:57:01.65
149 Tom Bettler 101 37 M 20 35-39 155 55:52.50 62:04/M 4:47.85 109 1:22:09.35 18.1mph 3:55.70 152 1:31:00.05 14:41/M 3:57:45.45
150 Robbie Isabel 284 36 M 21 35-39 157 57:57.05 64:23/M 3:59.05 135 1:29:45.65 16.6mph 3:04.85 150 1:26:17.60 13:55/M 4:01:04.20
  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
151 Tesla Ruser 39 46 F 8 45-49 165 1:15:21.65 83:43/M 2:56.85 151 1:37:50.35 15.2mph 2:08.20 109 1:03:31.50 10:15/M 4:01:48.55
152 Ralph Jenkins 309 74 M 1 70-74 164 1:09:33.45 77:17/M 5:48.65 155 1:54:30.70 13.0mph 4:00.40 146 1:22:47.45 13:21/M 4:36:40.65
DNF Mount Davis 172 72 M 70-74 76 39:55.45 44:21/M 2:26.15 40 1:12:02.20 20.7mph        
DNF Ashley Kabulski 19 33 F 30-34 160 1:03:45.05 70:50/M       3:42.90      
DNF Carl Flink 104 38 M 35-39 15 31:07.15 34:34/M 1:02.70 105 1:21:23.25 18.3mph 1:23.35      
DNF Guillermo Eguiarte 289 31 M 30-34 87 41:30.20 46:07/M 7:37.70 27 1:10:07.45 21.2mph 1:34.45      
DNF Molly Keables 54 54 F 50-54 163 1:08:21.15 75:57/M 2:59.30 3 52:57.65 28.1mph 2:24.55      
DNF Sheila Wright 51 51 F 50-54 136 49:58.95 55:31/M 1:58.45 153 1:39:58.10 14.9mph 2:41.10      
DNF Mike Purvis 113 39 M 35-39 17 31:38.55 35:09/M 0:52.25            
DNF Ashley Warren 22 34 F 30-34 29 33:56.80 37:42/M 1:19.15            
DNF Matt Bahr 61 24 M 20-24 42 36:15.95 40:17/M 2:54.10            
DNF Kristy Brown 15 32 F 30-34 134 49:12.95 54:40/M 1:23.80            
DNF Julio Driggs 89 33 M 30-34 116 45:32.90 50:36/M 7:45.60            
DNF John Spears 78 30 M 30-34     3:54:23.45            
DQ Dee Schreur 49 51 F DQ 50-54 3 28:47.00 31:59/M 2:07.05 DQ 38:15.05 38.9mph 1:01.50 1 27:54.55 4:30/M 1:38:05.15
DQ Emily Mitchell 1 18 F DQ 15-19 21 32:22.45 35:58/M 3:15.75 DQ 47:48.10 31.1mph 1:54.55 2 33:54.70 5:28/M 1:59:15.55
Top  

Olympic Clyde/Athena

  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Mary Pat Regan 55 55 F 1 1-99 5 39:26.45 43:49/M 2:14.70 1 47:11.20 31.5mph 1:59.60 1 38:58.20 6:17/M 2:09:50.15
2 Chris Apple 313 50 M 1 1-99 2 37:18.55 41:27/M 1:09.90 2 1:08:13.35 21.8mph 1:03.55 8 1:03:25.45 10:14/M 2:51:10.80
3 Mike Gross 126 43 M 2 1-99 6 39:52.25 44:18/M 1:53.80 4 1:16:44.85 19.4mph 0:47.95 4 56:48.75 9:10/M 2:56:07.60
4 Dallas Harshfield 99 36 M 3 1-99 16 48:55.95 54:21/M 1:23.95 8 1:20:01.35 18.6mph 1:47.90 2 48:02.65 7:45/M 3:00:11.80
5 John Flodder 106 38 M 4 1-99 4 39:09.80 43:30/M 1:52.75 9 1:21:16.90 18.3mph 2:22.20 6 1:01:31.50 9:55/M 3:06:13.15
6 Jason Higgins 100 35 M 5 1-99 10 42:33.90 47:17/M 1:30.50 6 1:18:42.10 18.9mph 1:27.15 7 1:02:13.95 10:02/M 3:06:27.60
7 Ryan Helton 310 36 M 6 1-99 13 47:05.90 52:19/M 5:29.35 3 1:15:06.00 19.8mph 3:13.85 3 55:58.30 9:02/M 3:06:53.40
8 James Shackelford 87 32 M 7 1-99 9 42:27.70 47:10/M 4:13.70 14 1:23:58.50 17.7mph 3:01.40 5 57:25.90 9:16/M 3:11:07.20
9 Alexander Brenner 124 42 M 8 1-99 15 48:04.35 53:24/M 2:22.75 5 1:17:06.35 19.3mph 2:38.20 9 1:03:34.65 10:15/M 3:13:46.30
10 Mccauley Adams 20 34 F 2 1-99 11 43:02.40 47:49/M 1:48.45 10 1:22:19.95 18.1mph 1:41.35 12 1:12:05.20 11:38/M 3:20:57.35
11 Rob Keller 148 45 M 9 1-99 12 46:57.10 52:10/M 4:09.40 13 1:23:37.40 17.8mph 1:35.65 11 1:10:49.45 11:25/M 3:27:09.00
12 William Moses 390 50 M 10 1-99 3 38:47.75 43:06/M 2:40.40 16 1:25:36.40 17.4mph 3:21.65 14 1:17:36.60 12:31/M 3:28:02.80
13 Matthew Bowen 123 42 M 11 1-99 7 40:09.60 44:37/M 2:53.15 7 1:19:05.25 18.8mph 2:13.35 17 1:24:46.80 13:40/M 3:29:08.15
14 Grant Adams 84 31 M 12 1-99 19 56:09.85 62:23/M 2:02.50 11 1:22:51.90 18.0mph 1:20.85 10 1:07:27.90 10:53/M 3:29:53.00
15 Jeff Gleckler 291 46 M 13 1-99 8 40:27.10 44:57/M 3:22.10 15 1:24:25.50 17.6mph 2:55.50 16 1:22:49.30 13:21/M 3:33:59.50
16 Jeff Proctor 149 46 M 14 1-99 17 50:57.25 56:37/M 2:34.60 12 1:23:22.60 17.8mph 2:22.75 15 1:17:39.55 12:31/M 3:36:56.75
17 Phillip Gambrell 163 53 M 15 1-99 14 47:21.00 52:37/M 5:03.60 18 1:27:35.80 17.0mph 2:56.80 13 1:15:31.25 12:11/M 3:38:28.45
DNF Molly Winke 32 37 F 1-99 1 35:30.80 39:27/M 1:32.70 17 1:26:21.10 17.2mph        
DNF Charlie Litzelswope 158 51 M 1-99 18 51:22.20 57:04/M 3:09.70 19 1:58:43.35 12.5mph        
Top  

Olympic Relay

  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 The Little Giants 8 27 F 1 1-99 2 26:34.55 29:31/M 0:23.60 1 1:08:25.15 21.7mph 0:14.05 1 32:07.65 5:11/M 2:07:45.00
2 Team Whiteley 57 12 M 2 1-99 1 21:49.70 24:14/M 0:28.35 2 1:09:08.20 21.5mph 0:21.65 2 42:35.75 6:52/M 2:14:23.65

Race the Bridge

Age Group Results

June 14, 2015


Results by ChampionChip 247


Olympic Individual Men: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74
Olympic Individual Women: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 60-64
Olympic Clyde/Athena Men: 1-99
Olympic Clyde/Athena Women: 1-99

Olympic Individual

Top

Male Open Winners

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Seth Ruhling 58 21 3 30:32.05 33:56/M 1:18.65 2 1:04:20.95 23.1mph 0:28.80 1 33:52.00 5:28/M 2:10:32.45
2 2 Christopher Martin 134 44 1 28:12.55 31:20/M 1:05.90 1 1:03:22.25 23.5mph 1:04.20 3 39:17.25 6:20/M 2:13:02.15
3 3 Christopher Foster 93 35 2 30:16.30 33:38/M 1:02.45 3 1:09:23.15 21.4mph 0:37.50 2 37:54.35 6:07/M 2:19:13.75
 
Top

Female Open Winners

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Cara Gaines 18 33 1 31:50.50 35:22/M 1:22.00 3 1:09:37.10 21.4mph 0:49.20 1 39:19.15 6:20/M 2:22:57.95
2 2 Rachel Longley 37 27 2 34:32.55 38:22/M 1:08.80 2 1:08:06.70 21.9mph 0:40.90 2 42:02.15 6:47/M 2:26:31.10
3 3 Jenna Blandford 12 31 3 35:29.15 39:26/M 1:04.25 1 1:06:19.30 22.4mph 0:38.75 3 44:03.80 7:06/M 2:27:35.25
 
Top

Male 15 to 19

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 76 Stanton Baker 305 19 1 36:13.75 40:14/M 4:20.25 1 1:22:29.95 18.0mph 4:58.55 1 1:08:27.10 11:02/M 3:16:29.60
 
Top

Female 15 to 19

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
DQ DQ Emily Mitchell 1 18 1 32:22.45 35:58/M 3:15.75 DQ 47:48.10 31.1mph 1:54.55 1 33:54.70 5:28/M 1:59:15.55
 
Top

Male 20 to 24

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 5 Craig Calvert 296 22 1 26:16.40 29:11/M 1:13.30 2 1:08:15.05 21.8mph 0:29.70 2 43:49.30 7:04/M 2:20:03.75
2 17 Andrew Spargo 60 22 4 37:59.30 42:12/M 1:32.25 1 1:07:37.30 22.0mph 1:19.65 3 44:09.10 7:07/M 2:32:37.60
3 28 Matthew Acton 282 23 5 39:26.20 43:49/M 2:39.20 4 1:17:42.25 19.2mph 0:32.20 1 40:43.25 6:34/M 2:41:03.10
4 36 Corbett Hall 59 21 2 30:19.95 33:41/M 2:41.50 3 1:13:54.55 20.1mph 1:16.80 4 56:31.75 9:07/M 2:44:44.55
5 81 Kyle Knight 64 24 6 55:08.95 61:16/M 4:09.95 5 1:18:15.65 19.0mph 2:22.10 5 1:03:02.20 10:10/M 3:22:58.85
DNF DNF Matt Bahr 61 24 3 36:15.95 40:17/M 2:54.10            
 
Top

Female 20 to 24

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 14 Morgan Engelmeyer 2 22 2 33:21.60 37:03/M 2:30.95 2 1:23:39.55 17.8mph 1:05.85 1 53:23.35 8:37/M 2:54:01.30
2 23 Chelsea Diamond 3 23 1 30:53.50 34:19/M 1:11.30 1 1:20:02.50 18.6mph 1:10.00 2 1:11:46.90 11:35/M 3:05:04.20
3 50 Kristina Robinson 4 24 3 54:34.60 60:38/M 2:35.95 3 1:36:22.75 15.4mph 2:02.90 3 1:16:17.30 12:18/M 3:51:53.50
 
Top

Male 25 to 29

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 10 Nelson Heard 304 29 1 29:20.35 32:36/M 1:20.95 2 1:06:48.05 22.3mph 0:49.25 2 47:49.00 7:43/M 2:26:07.60
2 32 Kevin Davis 69 28 3 36:23.00 40:26/M 1:34.90 3 1:11:14.85 20.9mph 0:44.40 3 53:53.35 8:41/M 2:43:50.50
3 39 Richard Wayman 74 28 7 42:31.20 47:14/M 3:53.30 4 1:12:56.20 20.4mph 1:37.55 1 47:12.20 7:37/M 2:48:10.45
4 53 Elliot Mattingly 67 27 6 41:50.20 46:29/M 2:20.45 6 1:16:15.35 19.5mph 1:41.65 4 54:49.70 8:50/M 2:56:57.35
5 60 Gary Young 77 29 11 46:21.00 51:30/M 1:14.35 5 1:16:12.05 19.5mph 1:54.15 5 55:52.90 9:01/M 3:01:34.45
6 62 Derek Sloan 73 29 2 36:05.50 40:06/M 1:51.15 10 1:20:36.05 18.5mph 1:17.95 7 1:02:30.25 10:05/M 3:02:20.90
7 67 Robert Brookman 65 25 4 39:28.80 43:51/M 1:14.15 7 1:18:07.80 19.0mph 1:42.80 8 1:05:17.55 10:32/M 3:05:51.10
8 77 Eric Zeltwanger 62 25 5 41:33.80 46:10/M 2:40.00 8 1:18:27.80 19.0mph 2:25.70 10 1:12:52.30 11:45/M 3:17:59.60
9 86 Andrew Cotton 72 28 8 45:03.05 50:03/M 6:24.80 9 1:20:13.35 18.5mph 3:26.50 11 1:13:06.60 11:47/M 3:28:14.30
10 89 Nate Simon 76 29 10 46:13.55 51:21/M 4:07.65 1 25:30.90 58.4mph 1:14:39.60 6 1:00:09.85 9:42/M 3:30:41.55
11 93 Rob Zeltwanger 70 28 9 45:30.80 50:33/M 4:00.80 11 1:34:24.25 15.8mph 3:13.00 9 1:10:03.80 11:18/M 3:37:12.65
 
Top

Female 25 to 29

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 34 Jennifer Russo 5 26 4 43:52.65 48:44/M 2:51.75 1 1:22:27.10 18.0mph 1:45.90 4 1:07:48.50 10:56/M 3:18:45.90
2 35 Paola Rodriguez 290 29 5 46:02.00 51:09/M 3:04.45 3 1:27:45.60 17.0mph 2:30.55 1 59:27.85 9:35/M 3:18:50.45
3 37 Hailey Blanchard 71 27 3 42:33.70 47:17/M 1:55.40 4 1:34:20.20 15.8mph 1:45.00 2 1:01:59.90 10:00/M 3:22:34.20
4 38 Amanda Mattingly 7 25 6 47:54.05 53:13/M 2:03.15 2 1:26:45.40 17.2mph 2:38.90 3 1:05:01.85 10:29/M 3:24:23.35
5 42 Ashley Clark 279 28 2 38:02.65 42:16/M 1:31:03.05     3:48.20 6 1:16:46.40 12:23/M 3:29:40.30
6 46 Jennifer Porter 9 29 1 37:57.45 42:10/M 2:40.40 5 1:38:37.50 15.1mph 2:02.00 5 1:11:48.45 11:35/M 3:33:05.80
 
Top

Male 30 to 34

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 7 Jason Parr 92 33 2 31:25.10 34:54/M 1:11.40 1 1:06:36.55 22.3mph 0:48.95 1 40:54.35 6:36/M 2:20:56.35
2 8 Grant Gensheimer 85 33 1 28:55.75 32:08/M 0:26.40 2 1:07:11.20 22.1mph 0:33.45 2 44:01.50 7:06/M 2:21:08.30
3 9 Logan Worley 81 31 3 32:10.65 35:44/M 0:57.75 3 1:07:35.65 22.0mph 0:32.35 3 44:15.65 7:08/M 2:25:32.05
4 46 Joe McCracken 97 34 12 49:20.20 54:49/M       1:10:14.20 5 54:15.60 8:45/M 2:53:50.00
5 48 Andrew Lowe 91 34 8 43:05.30 47:52/M 2:40.65 7 1:17:06.65 19.3mph 1:28.35 4 50:34.50 8:09/M 2:54:55.45
6 50 Tj Blake 80 31 9 43:12.80 48:00/M 2:46.40 5 1:12:29.40 20.5mph 1:59.75 6 55:31.85 8:57/M 2:56:00.20
7 63 L.bryce Whitson 90 33 6 40:00.00 44:27/M 2:56.95 10 1:19:57.70 18.6mph 1:48.55 8 58:47.80 9:29/M 3:03:31.00
8 65 Nathaniel Banker 82 32 11 46:07.75 51:14/M 1:56.45 8 1:18:22.30 19.0mph 1:17.75 7 56:56.90 9:11/M 3:04:41.15
9 66 Richard Sparks 88 33 5 39:34.15 43:58/M 2:21.40 6 1:16:27.65 19.5mph 1:37.10 9 1:05:18.55 10:32/M 3:05:18.85
10 71 Devin Rhodes 75 30 4 38:32.85 42:49/M 1:51.80 9 1:19:26.95 18.7mph 1:17.65 10 1:06:07.75 10:40/M 3:07:17.00
11 96 William Berger 79 31 13 59:19.15 65:54/M 1:39.40 11 1:30:12.80 16.5mph 1:12.25 11 1:22:57.15 13:23/M 3:55:20.75
DNF DNF Guillermo Eguiarte 289 31 7 41:30.20 46:07/M 7:37.70 4 1:10:07.45 21.2mph 1:34.45      
DNF DNF Julio Driggs 89 33 10 45:32.90 50:36/M 7:45.60            
DNF DNF John Spears 78 30     3:54:23.45            
 
Top

Female 30 to 34

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 12 Karen Force 23 33 4 43:20.85 48:09/M 2:09.20 2 1:16:58.45 19.3mph 1:06.80 2 47:12.55 7:37/M 2:50:47.85
2 16 Kristen Malony 318 31 3 40:40.20 45:11/M 1:34.00 1 1:14:42.00 19.9mph 0:58.05 6 58:39.80 9:28/M 2:56:34.05
3 18 Elise Hawkins 10 30 2 37:23.05 41:32/M 1:44.35 3 1:21:54.25 18.2mph 1:42.15 4 55:26.30 8:56/M 2:58:10.10
4 21 Bridget Pitcock 17 32 6 47:29.25 52:46/M 1:53.85 8 1:28:44.85 16.8mph 2:52.60 1 41:14.00 6:39/M 3:02:14.55
5 29 Carolyn McHendry 14 32 5 46:59.25 52:12/M 2:10.85 4 1:23:14.00 17.9mph 1:29.40 7 59:32.25 9:36/M 3:13:25.75
6 30 Leslie Bowen 21 34 10 52:13.95 58:01/M 1:53.45 6 1:25:24.50 17.4mph 1:01.50 3 53:40.25 8:39/M 3:14:13.65
7 32 Janie Spears 13 31 7 47:52.35 53:11/M 3:39.05 5 1:23:57.65 17.7mph 4:05.25 5 57:29.10 9:16/M 3:17:03.40
8 45 Julie Banker 11 31 8 48:47.00 54:12/M 5:49.10 7 1:28:07.40 16.9mph 5:51.15 8 1:03:44.75 10:17/M 3:32:19.40
9 48 Allison Brown 16 31 11 52:38.85 58:29/M 1:55.90 9 1:44:42.75 14.2mph 2:31.60 9 1:04:00.75 10:19/M 3:45:49.85
DNF DNF Ashley Kabulski 19 33 12 1:03:45.05 70:50/M       3:42.90      
DNF DNF Ashley Warren 22 34 1 33:56.80 37:42/M 1:19.15            
DNF DNF Kristy Brown 15 32 9 49:12.95 54:40/M 1:23.80            
 
Top

Male 35 to 39

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 6 Jeremy Brown 107 38 4 31:39.95 35:10/M 0:43.65 2 1:06:39.80 22.3mph 0:31.75 2 40:58.90 6:36/M 2:20:34.05
2 13 F. Thomas Fisher 96 35 7 34:23.95 38:12/M 1:20.00 1 1:05:02.30 22.9mph 1:01.25 11 49:45.70 8:01/M 2:31:33.20
3 19 Linden Ferguson 108 38 6 34:01.25 37:48/M 1:43.25 6 1:10:44.75 21.0mph 1:06.30 8 46:53.55 7:34/M 2:34:29.10
4 20 Andy Niblett 102 37 8 36:13.25 40:14/M 1:28.85 7 1:10:51.80 21.0mph 0:55.45 5 45:17.50 7:18/M 2:34:46.85
5 23 Graham Englund 319 39 10 38:49.80 43:08/M 2:14.35 8 1:11:27.10 20.8mph 0:57.55 4 44:14.25 7:08/M 2:37:43.05
6 24 Scott Groan 94 35 5 33:45.35 37:30/M 1:49.80 3 1:10:27.20 21.1mph 1:01.25 12 50:45.65 8:11/M 2:37:49.25
7 27 Steven Gill 311 35 9 37:46.80 41:58/M 2:25.10 4 1:10:37.90 21.1mph 1:01.90 7 46:25.75 7:29/M 2:38:17.45
8 31 Joe Katz 112 38 14 40:23.00 44:52/M 2:57.15 5 1:10:42.55 21.0mph 1:28.60 9 48:12.55 7:46/M 2:43:43.85
9 40 Michael Becht 98 36 11 39:11.00 43:32/M 2:56.85 18 1:22:42.70 18.0mph 3:35.85 1 40:49.75 6:35/M 2:49:16.15
10 41 Chris Regan 307 39 1 31:04.85 34:31/M 1:44.35 12 1:16:24.55 19.5mph 1:06.40 16 59:49.50 9:39/M 2:50:09.65
11 44 Ryan Fletcher 120 39 17 43:05.65 47:52/M 3:08.90 13 1:17:19.15 19.2mph 2:07.95 6 45:56.10 7:25/M 2:51:37.75
12 45 Scott Morgan 95 35 12 39:35.90 43:59/M 2:27.65 15 1:20:46.95 18.4mph 1:10.50 10 48:43.70 7:51/M 2:52:44.70
13 49 Michael Chesnut 110 39 15 40:33.40 45:03/M 1:56.10 10 1:13:54.45 20.1mph 1:48.00 15 57:15.15 9:14/M 2:55:27.10
14 51 Ryan Zimmer 111 38 18 45:00.65 50:00/M 1:57.70 11 1:15:43.30 19.7mph 1:54.95 14 51:46.65 8:21/M 2:56:23.25
15 52 Ben Wolff 312 35 16 42:31.55 47:14/M 2:05.50 21 1:26:22.60 17.2mph 1:58.30 3 43:38.60 7:02/M 2:56:36.55
16 56 Jeremy Bolton 109 38 13 40:13.10 44:41/M 2:00.40 9 1:13:44.45 20.2mph 2:18.30 17 1:00:17.90 9:43/M 2:58:34.15
17 61 Charles Sampson 103 37 19 47:14.00 52:29/M 3:23.15 14 1:18:48.65 18.9mph 1:46.00 13 50:46.50 8:11/M 3:01:58.30
18 92 Matt Hall 114 39 21 51:24.30 57:07/M 3:41.00 19 1:25:13.35 17.5mph 1:46.65 18 1:12:17.30 11:40/M 3:34:22.60
19 95 Greg Feitelson 115 39 20 48:03.35 53:23/M 2:32.85 20 1:25:46.50 17.3mph 2:07.30 20 1:26:21.45 13:56/M 3:44:51.45
20 97 Tom Bettler 101 37 22 55:52.50 62:04/M 4:47.85 17 1:22:09.35 18.1mph 3:55.70 21 1:31:00.05 14:41/M 3:57:45.45
21 98 Robbie Isabel 284 36 23 57:57.05 64:23/M 3:59.05 22 1:29:45.65 16.6mph 3:04.85 19 1:26:17.60 13:55/M 4:01:04.20
DNF DNF Carl Flink 104 38 2 31:07.15 34:34/M 1:02.70 16 1:21:23.25 18.3mph 1:23.35      
DNF DNF Mike Purvis 113 39 3 31:38.55 35:09/M 0:52.25            
 
Top

Female 35 to 39

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 8 Amy Kendall 26 35 2 37:06.35 41:13/M 1:05.80 3 1:18:40.00 18.9mph 0:58.55 3 46:24.65 7:29/M 2:44:15.35
2 11 Heather Lueke 25 35 3 39:36.05 44:00/M 2:02.35 1 1:10:38.90 21.1mph 2:34.65 7 55:43.80 8:59/M 2:50:35.75
3 13 Leslie Kaelin 31 38 1 33:16.60 36:58/M 2:41.10 5 1:19:27.65 18.7mph 1:18.85 6 55:00.60 8:52/M 2:51:44.80
4 15 Michaela Dorf 34 39 5 43:15.60 48:03/M 1:06.95 6 1:19:39.80 18.7mph 1:08.55 4 50:39.30 8:10/M 2:55:50.20
5 17 Maeghan Breunig 294 36 10 50:50.00 56:29/M 1:08.20 7 1:20:15.25 18.5mph 1:36.60 2 42:47.40 6:54/M 2:56:37.45
6 24 Macy Ross 29 38 8 46:16.65 51:24/M 2:23.65 2 1:17:18.40 19.2mph 1:49.95 8 57:16.45 9:14/M 3:05:05.10
7 25 Carrie Bauer 33 39 4 40:59.15 45:32/M 3:42.30 11 1:36:30.00 15.4mph 2:48.40 1 41:15.35 6:39/M 3:05:15.20
8 26 Julia Hammer 24 35 7 45:50.45 50:56/M 2:26.85 4 1:19:22.70 18.7mph 2:14.85 9 57:33.10 9:17/M 3:07:27.95
9 31 Hannah Lyons 30 37 6 44:25.75 49:21/M 2:05.80 9 1:32:10.45 16.1mph 2:27.95 5 54:53.15 8:51/M 3:16:03.10
10 41 Sarah Villarreal 27 37 9 46:57.10 52:10/M 3:24.75 8 1:31:38.85 16.2mph 2:44.75 10 1:03:34.50 10:15/M 3:28:19.95
11 49 Heidi Elston 28 37 11 51:41.50 57:26/M 2:31.40 10 1:35:01.40 15.7mph 2:28.25 11 1:17:34.55 12:31/M 3:49:17.10
 
Top

Male 40 to 44

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 4 Michael Ross 133 44 2 31:05.95 34:32/M 0:46.70 3 1:05:15.45 22.8mph 0:40.20 2 41:28.30 6:41/M 2:19:16.60
2 12 Scott Baerenklau 138 44 11 40:17.15 44:46/M 1:02.40 2 1:04:53.25 22.9mph 0:36.25 1 41:25.10 6:41/M 2:28:14.15
3 14 Mike Peterson 122 41 1 29:48.05 33:07/M 1:09.80 1 1:04:46.45 23.0mph 0:38.20 12 55:15.00 8:55/M 2:31:37.50
4 15 Matthew Owen 233 44 5 35:30.70 39:27/M 1:43.25 5 1:09:52.90 21.3mph 1:15.90 3 43:38.60 7:02/M 2:32:01.35
5 16 Robert Stodghill 119 40 9 37:58.80 42:11/M 1:12.60 4 1:08:08.60 21.8mph 0:57.15 4 43:52.40 7:05/M 2:32:09.55
6 18 Jason Burton 295 41 3 33:16.90 36:58/M 1:01.05 6 1:11:15.55 20.9mph 0:52.35 7 47:20.55 7:38/M 2:33:46.40
7 22 Gilman Peterson 117 40 7 37:09.35 41:17/M 2:03.25 8 1:13:17.40 20.3mph 0:42.70 5 43:58.40 7:05/M 2:37:11.10
8 34 Kevin Schulte 130 43 12 41:21.45 45:57/M 2:38.70 9 1:13:35.65 20.2mph 1:15.80 6 45:04.95 7:16/M 2:43:56.55
9 37 Nick Pozaric 121 40 8 37:58.25 42:11/M 2:31.25 7 1:12:05.80 20.6mph 0:53.20 8 53:00.35 8:33/M 2:46:28.85
10 43 Patrick Wolf 125 42 6 35:50.00 39:49/M 1:56.20 11 1:16:00.00 19.6mph 1:01.25 13 56:21.25 9:05/M 2:51:08.70
11 54 Ismael Rodriguez 136 44 10 40:05.15 44:32/M 3:41.00 14 1:17:41.65 19.2mph 2:41.15 10 53:01.85 8:33/M 2:57:10.80
12 55 Paul Cobb 132 44 13 41:44.45 46:22/M 3:17.05 15 1:17:54.05 19.1mph 1:39.60 9 53:00.50 8:33/M 2:57:35.65
13 57 Vipin Adhlakha 116 40 4 33:50.00 37:36/M 3:53.30 16 1:20:27.70 18.5mph 2:22.55 14 58:24.65 9:25/M 2:58:58.20
14 59 Brian Moss 395 42 14 44:45.40 49:43/M 1:53.75 13 1:16:31.25 19.4mph 3:01.75 11 54:12.35 8:45/M 3:00:24.50
15 74 Brad Sutton 139 44 15 45:18.45 50:20/M 2:29.25 12 1:16:12.15 19.5mph 1:15.70 16 1:07:13.85 10:50/M 3:12:29.40
16 79 Mark Stephens 131 44 16 52:22.85 58:11/M 5:20.20 10 1:15:06.25 19.8mph 3:19.00 15 1:03:50.90 10:18/M 3:19:59.20
 
Top

Female 40 to 44

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 9 Amy Albiero 36 43 1 29:39.70 32:57/M 2:11.55 2 1:19:39.20 18.7mph 1:26.55 3 55:13.20 8:54/M 2:48:10.20
2 10 Dee Coffey 306 42 2 30:53.45 34:19/M 2:03.85 1 1:18:55.15 18.9mph 2:18.15 4 55:58.85 9:02/M 2:50:09.45
3 22 Julie Farman 281 42 4 44:04.55 48:58/M 1:49.15 4 1:25:30.50 17.4mph 1:10.30 2 52:01.30 8:23/M 3:04:35.80
4 28 Leigh Sheridan 297 44 3 43:24.70 48:13/M 2:22.20 3 1:23:38.60 17.8mph 2:05.20 5 1:01:44.55 9:57/M 3:13:15.25
5 40 Heather Rose 35 40 5 45:32.85 50:36/M 3:15.10 6 1:30:12.50 16.5mph 3:32.20 6 1:04:13.65 10:21/M 3:26:46.30
6 44 Michelle Weitlauf 398 41 6 1:07:24.75 74:53/M 2:28.65 5 1:27:39.35 17.0mph 1:37.40 1 51:27.15 8:18/M 3:30:37.30
 
Top

Male 45 to 49

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 11 Todd Miller 397 48 1 33:10.60 36:51/M 1:26.45 1 1:06:57.60 22.2mph 0:58.90 2 44:03.85 7:06/M 2:26:37.40
2 21 Nathan Stewart 151 48 4 36:48.30 40:53/M 1:24.00 3 1:10:04.85 21.2mph 0:57.60 3 46:32.00 7:30/M 2:35:46.75
3 25 Tim Sheridan 156 49 5 36:51.65 40:57/M 2:28.20 5 1:13:28.10 20.3mph 2:31.45 1 42:42.00 6:53/M 2:38:01.40
4 35 Bo Wheatley 298 45 3 36:46.75 40:51/M 1:05.50 4 1:10:40.70 21.1mph 1:59.70 6 53:38.80 8:39/M 2:44:11.45
5 38 Eric Williams 321 46 2 36:36.10 40:40/M 1:56.05 6 1:14:43.15 19.9mph 2:23.65 5 52:22.00 8:27/M 2:48:00.95
6 47 Todd Shelton 140 45 7 38:52.95 43:11/M 2:32.80 7 1:15:12.15 19.8mph 2:06.15 8 55:25.20 8:56/M 2:54:09.25
7 58 Yuri Escartin 145 45 6 38:32.55 42:49/M 2:40.20 16 1:23:47.90 17.8mph 1:05.70 7 54:04.30 8:43/M 3:00:10.65
8 64 Eric Dumitru 142 45 9 42:23.60 47:06/M 1:31.00 2 1:09:54.90 21.3mph 1:48.00 15 1:08:53.70 11:07/M 3:04:31.20
9 68 David Schroering 153 49 13 47:48.35 53:07/M 2:34.85 10 1:15:42.00 19.7mph 1:38.90 9 59:05.35 9:32/M 3:06:49.45
10 69 Brad Holland 147 46 8 39:17.90 43:39/M 3:08.00 15 1:21:57.25 18.2mph 1:48.10 10 1:00:44.10 9:48/M 3:06:55.35
11 70 Dustin Jacobs 144 46 18 55:21.85 61:30/M 1:15.35 12 1:18:21.95 19.0mph 0:37.25 4 51:39.55 8:20/M 3:07:15.95
12 73 Eric Koetter 137 45 12 46:00.45 51:07/M 2:46.90 8 1:15:23.80 19.7mph 1:29.10 13 1:05:58.80 10:38/M 3:11:39.05
13 82 Craig Peay 141 45 15 53:20.25 59:16/M 5:28.10 11 1:16:40.10 19.4mph 2:35.20 12 1:05:07.15 10:30/M 3:23:10.80
14 83 Paul O'Bryan 316 47 11 45:27.40 50:30/M 1:45.70 9 1:15:41.70 19.7mph 2:31.55 17 1:19:47.70 12:52/M 3:25:14.05
15 85 Paul Keffaber 143 45 14 52:13.05 58:01/M 5:02.30 14 1:21:38.25 18.2mph 5:17.15 11 1:03:16.95 10:12/M 3:27:27.70
16 88 Timothy Jones 278 46 16 53:39.35 59:37/M 3:01.15 13 1:20:10.75 18.6mph 2:23.10 16 1:10:56.00 11:26/M 3:30:10.35
17 90 Mike Honeycutt 154 49 17 54:28.60 60:31/M 3:58.35 17 1:24:41.70 17.6mph 2:20.00 14 1:07:11.15 10:50/M 3:32:39.80
18 94 David Zika 146 45 10 43:20.80 48:09/M 2:00.55 18 1:27:47.75 17.0mph 1:02.30 18 1:26:17.35 13:55/M 3:40:28.75
 
Top

Female 45 to 49

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 6 Stephanie Stodghill 38 45 1 38:51.25 43:10/M 1:38.20 2 1:14:01.35 20.1mph 2:10.25 1 45:34.70 7:21/M 2:42:15.75
2 20 Carrie Warren 46 48 4 45:30.60 50:33/M 1:09.80 3 1:17:43.85 19.1mph 0:38.35 3 56:52.70 9:10/M 3:01:55.30
3 27 Kathy Kuhn 43 47 3 42:19.20 47:01/M 1:45.40 4 1:25:16.35 17.5mph 0:49.85 5 1:00:52.15 9:49/M 3:11:02.95
4 33 Louise Hatfield 44 46 6 50:28.45 56:04/M 2:26.35 5 1:27:50.05 16.9mph 2:17.55 2 54:16.95 8:45/M 3:17:19.35
5 39 Liz Tullis 41 46 2 40:49.55 45:21/M 1:49.60 6 1:29:49.10 16.6mph 1:59.85 8 1:11:36.90 11:33/M 3:26:05.00
6 43 Bj Irvin 42 47 5 45:34.05 50:38/M 3:40.20 1 21:42.50 68.6mph 1:14:20.90 7 1:04:57.50 10:29/M 3:30:15.15
7 47 Christine Boehmer 45 47 7 1:01:09.05 67:57/M 3:04.40 7 1:32:47.40 16.0mph 2:13.20 4 59:54.45 9:40/M 3:39:08.50
8 53 Tesla Ruser 39 46 8 1:15:21.65 83:43/M 2:56.85 8 1:37:50.35 15.2mph 2:08.20 6 1:03:31.50 10:15/M 4:01:48.55
 
Top

Male 50 to 54

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 30 Jim Reome 159 51 2 36:29.35 40:32/M 1:52.10 1 1:09:38.25 21.4mph 1:28.70 3 53:42.80 8:40/M 2:43:11.20
2 33 Garry Mestel 161 53 3 38:18.05 42:33/M 1:21.05 4 1:18:31.90 19.0mph 1:08.55 1 44:32.60 7:11/M 2:43:52.15
3 42 Steve Grimes 162 53 1 34:53.50 38:46/M 3:40.65 2 1:17:17.25 19.3mph 3:01.90 2 51:25.55 8:18/M 2:50:18.85
4 78 Richard Rush 155 50 5 51:35.45 57:19/M 4:03.45 3 1:18:27.25 19.0mph 3:07.60 4 1:01:49.40 9:58/M 3:19:03.15
5 87 Scott Richter 157 50 4 44:06.15 49:00/M 3:30.20 5 1:25:05.55 17.5mph 3:26.15 5 1:13:39.20 11:53/M 3:29:47.25
 
Top

Female 50 to 54

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 4 Jo Ann Davis 53 53 3 35:21.70 39:17/M 2:19.90 3 1:12:15.45 20.6mph 1:23.40 2 47:32.05 7:40/M 2:38:52.50
2 5 Carmen Vega 48 50 4 37:24.45 41:33/M 1:15.00 4 1:13:12.10 20.3mph 0:54.95 3 47:52.35 7:43/M 2:40:38.85
3 7 Robin Ringenary 50 51 5 38:38.10 42:56/M 1:42.30 2 1:11:30.00 20.8mph 1:21.80 4 50:42.90 8:11/M 2:43:55.10
4 19 Julie House 52 52 2 35:08.45 39:02/M 1:13.00 5 1:14:08.40 20.1mph 1:29.70 6 1:07:10.35 10:50/M 2:59:09.90
5 36 Lisa Sams 301 51 6 44:52.20 49:51/M 2:09.45 7 1:30:49.55 16.4mph 1:47.00 5 1:02:30.30 10:05/M 3:22:08.50
6 51 Denise Forgette 47 50 8 57:16.05 63:38/M 2:54.95 6 1:27:41.20 17.0mph 2:00.35 7 1:25:40.00 13:49/M 3:55:32.55
DNF DNF Molly Keables 54 54 9 1:08:21.15 75:57/M 2:59.30 1 52:57.65 28.1mph 2:24.55      
DNF DNF Sheila Wright 51 51 7 49:58.95 55:31/M 1:58.45 8 1:39:58.10 14.9mph 2:41.10      
DQ DQ Dee Schreur 49 51 1 28:47.00 31:59/M 2:07.05 DQ 38:15.05 38.9mph 1:01.50 1 27:54.55 4:30/M 1:38:05.15
 
Top

Male 55 to 59

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 26 Richard Hempel 165 56 1 33:22.10 37:04/M 1:36.00 2 1:12:44.40 20.5mph 2:10.15 1 48:18.85 7:47/M 2:38:11.50
2 29 Joe Nail 166 57 2 38:11.20 42:26/M 1:34.40 1 1:10:08.20 21.2mph 1:33.65 2 50:07.60 8:05/M 2:41:35.05
3 72 Scott Anderson 164 55 3 39:09.65 43:30/M 1:17.90 4 1:17:44.50 19.1mph 2:21.80 5 1:07:18.85 10:51/M 3:07:52.70
4 75 John Grantz 308 56 4 39:44.45 44:09/M 2:51.25 5 1:24:18.15 17.7mph 2:12.55 3 1:04:30.40 10:24/M 3:13:36.80
5 84 Timothy Munto 167 57 5 55:02.85 61:09/M 4:53.90 3 1:17:28.50 19.2mph 3:05.30 4 1:05:34.30 10:35/M 3:26:04.85
 
Top

Male 60 to 64

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 80 Paul Braun 169 61 1 50:47.05 56:26/M 3:04.55 2 1:33:29.30 15.9mph 0:42.15 1 54:44.40 8:50/M 3:22:47.45
2 91 Greg Clark 171 64 2 52:33.15 58:23/M 3:51.85 1 1:30:56.80 16.4mph 3:09.55 2 1:03:49.10 10:18/M 3:34:20.45
 
Top

Female 60 to 64

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 52 Deborah Lewis 302 62 1 1:06:38.95 74:02/M 2:25.15 1 1:30:52.00 16.4mph 1:41.75 1 1:15:23.80 12:10/M 3:57:01.65
 
Top

Male 70 to 74

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 99 Ralph Jenkins 309 74 2 1:09:33.45 77:17/M 5:48.65 2 1:54:30.70 13.0mph 4:00.40 1 1:22:47.45 13:21/M 4:36:40.65
DNF DNF Mount Davis 172 72 1 39:55.45 44:21/M 2:26.15 1 1:12:02.20 20.7mph        
 

Olympic Clyde/Athena

Top

Clydesdale

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Chris Apple 313 50 1 37:18.55 41:27/M 1:09.90 1 1:08:13.35 21.8mph 1:03.55 7 1:03:25.45 10:14/M 2:51:10.80
2 2 Mike Gross 126 43 4 39:52.25 44:18/M 1:53.80 3 1:16:44.85 19.4mph 0:47.95 3 56:48.75 9:10/M 2:56:07.60
3 3 Dallas Harshfield 99 36 13 48:55.95 54:21/M 1:23.95 7 1:20:01.35 18.6mph 1:47.90 1 48:02.65 7:45/M 3:00:11.80
4 4 John Flodder 106 38 3 39:09.80 43:30/M 1:52.75 8 1:21:16.90 18.3mph 2:22.20 5 1:01:31.50 9:55/M 3:06:13.15
5 5 Jason Higgins 100 35 8 42:33.90 47:17/M 1:30.50 5 1:18:42.10 18.9mph 1:27.15 6 1:02:13.95 10:02/M 3:06:27.60
6 6 Ryan Helton 310 36 10 47:05.90 52:19/M 5:29.35 2 1:15:06.00 19.8mph 3:13.85 2 55:58.30 9:02/M 3:06:53.40
7 7 James Shackelford 87 32 7 42:27.70 47:10/M 4:13.70 12 1:23:58.50 17.7mph 3:01.40 4 57:25.90 9:16/M 3:11:07.20
8 8 Alexander Brenner 124 42 12 48:04.35 53:24/M 2:22.75 4 1:17:06.35 19.3mph 2:38.20 8 1:03:34.65 10:15/M 3:13:46.30
9 9 Rob Keller 148 45 9 46:57.10 52:10/M 4:09.40 11 1:23:37.40 17.8mph 1:35.65 10 1:10:49.45 11:25/M 3:27:09.00
10 10 William Moses 390 50 2 38:47.75 43:06/M 2:40.40 14 1:25:36.40 17.4mph 3:21.65 12 1:17:36.60 12:31/M 3:28:02.80
11 11 Matthew Bowen 123 42 5 40:09.60 44:37/M 2:53.15 6 1:19:05.25 18.8mph 2:13.35 15 1:24:46.80 13:40/M 3:29:08.15
12 12 Grant Adams 84 31 16 56:09.85 62:23/M 2:02.50 9 1:22:51.90 18.0mph 1:20.85 9 1:07:27.90 10:53/M 3:29:53.00
13 13 Jeff Gleckler 291 46 6 40:27.10 44:57/M 3:22.10 13 1:24:25.50 17.6mph 2:55.50 14 1:22:49.30 13:21/M 3:33:59.50
14 14 Jeff Proctor 149 46 14 50:57.25 56:37/M 2:34.60 10 1:23:22.60 17.8mph 2:22.75 13 1:17:39.55 12:31/M 3:36:56.75
15 15 Phillip Gambrell 163 53 11 47:21.00 52:37/M 5:03.60 15 1:27:35.80 17.0mph 2:56.80 11 1:15:31.25 12:11/M 3:38:28.45
DNF DNF Charlie Litzelswope 158 51 15 51:22.20 57:04/M 3:09.70 16 1:58:43.35 12.5mph        
 
Top

Athena

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Mary Pat Regan 55 55 2 39:26.45 43:49/M 2:14.70 1 47:11.20 31.5mph 1:59.60 1 38:58.20 6:17/M 2:09:50.15
2 2 Mccauley Adams 20 34 3 43:02.40 47:49/M 1:48.45 2 1:22:19.95 18.1mph 1:41.35 2 1:12:05.20 11:38/M 3:20:57.35
DNF DNF Molly Winke 32 37 1 35:30.80 39:27/M 1:32.70 3 1:26:21.10 17.2mph        

Race the Bridge

Overall Results

June 14, 2015


Results by ChampionChip 247
Sprint Clyde/Athena
Sprint Relay

Sprint Individual

  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Matthew Owen 135 31 M 1 M Top Fin 1 11:55.45 42:34/M 1:36.45 11 37:18.60 20.9mph 0:25.75 4 21:49.15 7:02/M 1:13:05.40
2 Alex Keyser 226 30 M 2 M Top Fin 2 13:08.25 46:54/M 1:54.80 8 36:51.85 21.2mph 1:02.50 2 20:49.00 6:43/M 1:13:46.40
3 Gregory Garcia 394 39 M 3 M Top Fin 8 15:30.20 55:21/M 0:52.00 3 33:52.70 23.0mph 0:48.20 10 24:13.45 7:49/M 1:15:16.55
4 Rashid Derricks 256 44 M 1 40-44 24 17:33.90 62:41/M 1:18.70 10 37:13.70 21.0mph 1:13.05 1 20:04.55 6:28/M 1:17:23.90
5 Kevin Petty 265 53 M 1 50-54 21 17:05.00 61:01/M 1:29.40 1 33:29.55 23.3mph 1:16.80 14 24:32.15 7:55/M 1:17:52.90
6 Phil Dull 273 58 M 1 55-59 32 18:32.80 66:11/M 2:18.00 4 35:04.75 22.2mph 1:10.95 5 22:05.30 7:07/M 1:19:11.80
7 Rikus Van Zyl 214 22 M 1 20-24 17 16:26.10 58:41/M 2:57.80 5 35:53.75 21.7mph 1:32.35 7 22:57.30 7:24/M 1:19:47.30
8 Thomas Geldermann 272 58 M 2 55-59 16 16:20.90 58:20/M 0:54.80 2 33:47.20 23.1mph 1:10.60 28 27:46.55 8:57/M 1:20:00.05
9 Danny Rose 260 48 M 1 45-49 25 17:35.50 62:48/M 1:15.40 12 37:33.10 20.8mph 0:44.30 13 24:31.40 7:55/M 1:21:39.70
10 Dante Schembari 317 31 M 1 30-34 12 15:47.55 56:22/M 1:46.60 16 37:51.70 20.6mph 1:12.00 22 26:18.45 8:29/M 1:22:56.30
11 Frankie Roberts 224 28 M 1 25-29 33 18:34.05 66:19/M 1:54.15 14 37:47.15 20.6mph 1:18.65 8 23:23.10 7:33/M 1:22:57.10
12 Jesse Henderson 225 29 M 2 25-29 41 19:14.80 68:41/M 1:33.00 13 37:38.50 20.7mph 1:44.25 6 22:47.05 7:21/M 1:22:57.60
13 Scott Glordan 266 52 M 2 50-54 4 14:32.95 51:54/M 2:55.00 21 38:58.55 20.0mph 2:04.05 23 26:32.70 8:34/M 1:25:03.25
14 Brian Williams 270 57 M 3 55-59 14 15:51.45 56:36/M 1:56.35 7 36:39.15 21.3mph 0:53.60 43 29:54.05 9:39/M 1:25:14.60
15 Eric Holzapfel 219 26 M 3 25-29 26 17:40.90 63:06/M 1:27.05 24 39:34.15 19.7mph 1:54.60 15 24:43.70 7:58/M 1:25:20.40
16 Greg Inman 258 46 M 2 45-49 9 15:40.20 55:57/M 2:38.10 18 38:33.85 20.2mph   36 28:34.70 9:13/M 1:25:26.85
17 John Seewer 215 22 M 2 20-24 50 20:39.05 73:45/M 1:25.85 6 36:15.60 21.5mph 1:41.65 17 25:35.65 8:15/M 1:25:37.80
18 Brett Cornell 239 37 M 1 35-39 10 15:42.80 56:04/M 2:16.25 17 37:59.55 20.5mph 1:39.75 33 28:14.50 9:06/M 1:25:52.85
19 Jesse Dean 244 36 M 2 35-39 64 22:43.10 81:08/M 2:10.25 19 38:52.75 20.1mph 0:41.55 3 21:47.00 7:02/M 1:26:14.65
20 Steve Frick 242 37 M 3 35-39 34 18:35.00 66:22/M 1:28.70 36 41:15.50 18.9mph 1:29.30 16 24:59.50 8:04/M 1:27:48.00
21 Gary Ayer 261 48 M 3 45-49 20 16:49.85 60:04/M 2:08.20 39 42:18.35 18.4mph 1:21.05 18 25:40.00 8:17/M 1:28:17.45
22 Steve Schweitzer 268 56 M 4 55-59 37 19:03.95 68:02/M 1:13.70 20 38:53.20 20.1mph 0:45.75 38 29:05.20 9:23/M 1:29:01.80
23 Matt Wilkerson 393 40 M 2 40-44 42 19:22.05 69:10/M 3:10.30 34 41:10.30 18.9mph 1:50.90 9 23:59.65 7:44/M 1:29:33.20
24 Sidney Abramson 218 24 M 3 20-24 29 18:28.95 65:57/M 2:31.75 25 39:40.30 19.7mph 1:24.45 30 27:54.30 9:00/M 1:29:59.75
25 Ryan Clagett 300 39 M 4 35-39 23 17:33.45 62:41/M 2:03.05 32 40:56.05 19.1mph 2:03.70 27 27:43.80 8:56/M 1:30:20.05
  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
26 Adam Kempf 253 42 M 3 40-44 39 19:10.80 68:27/M 1:48.85 15 37:51.15 20.6mph 1:29.90 46 30:13.85 9:45/M 1:30:34.55
27 Kelly Stanfield 186 31 F 1 F Top Fin 35 18:36.55 66:26/M 1:57.85 51 44:23.50 17.6mph 0:30.60 19 25:52.50 8:21/M 1:31:21.00
28 Jennifer Brey 194 37 F 2 F Top Fin 6 15:14.80 54:24/M 1:59.50 44 42:59.20 18.1mph 0:49.00 49 30:37.40 9:53/M 1:31:39.90
29 Cassie Clagett 299 35 F 3 F Top Fin 28 18:24.10 65:43/M 2:07.15 33 41:07.10 19.0mph 1:39.45 37 28:49.60 9:18/M 1:32:07.40
30 Stacy Guthrie 188 32 F 1 30-34 56 21:29.75 76:44/M 1:50.25 48 43:46.70 17.8mph 1:13.50 11 24:16.95 7:50/M 1:32:37.15
31 Carolina Ganon 391 24 F 1 20-24 15 15:54.85 56:47/M 2:11.05 49 43:56.00 17.8mph 1:32.10 39 29:09.15 9:24/M 1:32:43.15
32 Jacob Winkelhake 211 18 M 1 15-19 19 16:39.00 59:28/M 1:59.80 30 40:39.80 19.2mph 1:45.50 59 31:48.50 10:15/M 1:32:52.60
33 Emily Goodman 181 27 F 1 25-29 62 22:24.10 80:00/M 2:00.35 35 41:12.95 18.9mph 1:31.00 20 25:53.75 8:21/M 1:33:02.15
34 Rosalie Usher 190 20 F 2 20-24 18 16:28.50 58:49/M 2:06.40 64 46:16.90 16.9mph 0:29.75 32 28:03.45 9:03/M 1:33:25.00
35 Kelly Wilkinson 229 29 M 4 25-29 31 18:32.35 66:11/M 1:55.25 37 41:37.80 18.7mph 0:41.95 50 30:39.45 9:53/M 1:33:26.80
36 Glenn Richardson 248 39 M 5 35-39 82 28:46.95 **:44/M 1:55.00 9 37:01.95 21.1mph 1:45.90 12 24:25.25 7:53/M 1:33:55.05
37 Tricia Miller 200 42 F 1 40-44 5 15:10.40 54:10/M 1:53.90 62 45:48.90 17.0mph 0:51.55 45 30:11.75 9:44/M 1:33:56.50
38 Patricia Lane 314 56 F 1 55-59 47 19:52.20 70:57/M 0:41.85 29 40:27.45 19.3mph 1:06.90 64 32:02.15 10:20/M 1:34:10.55
39 Shawn Meyer 241 37 M 6 35-39 38 19:04.50 68:06/M 2:59.80 26 39:42.75 19.6mph 1:12.10 53 31:21.40 10:07/M 1:34:20.55
40 Sarah Bocook 195 37 F 1 35-39 46 19:45.25 70:32/M 1:52.00 46 43:41.45 17.9mph 1:01.15 31 28:03.10 9:03/M 1:34:22.95
41 Lisa Nowak 207 58 F 2 55-59 44 19:25.30 69:21/M 3:06.40 50 44:03.70 17.7mph 1:10.05 25 27:05.50 8:44/M 1:34:50.95
42 Matthew Stone 232 31 M 2 30-34 13 15:50.85 56:33/M 2:41.35 52 44:24.10 17.6mph 2:42.95 40 29:17.30 9:27/M 1:34:56.55
43 Greg Hayden 267 53 M 3 50-54 40 19:12.55 68:34/M 3:32.60 22 39:09.35 19.9mph 2:17.70 51 30:44.80 9:55/M 1:34:57.00
44 Michael Gross 262 48 M 4 45-49 45 19:29.10 69:35/M 2:08.70 42 42:29.20 18.4mph 1:48.75 44 30:01.75 9:41/M 1:35:57.50
45 David Acton 283 51 M 4 50-54 73 25:42.45 91:47/M 2:44.15 23 39:09.50 19.9mph 1:40.55 34 28:17.15 9:07/M 1:37:33.80
46 Neil Watkins 127 53 M 5 50-54 72 25:39.25 91:36/M 2:27.05 27 39:57.40 19.5mph 1:42.00 29 27:48.60 8:58/M 1:37:34.30
47 Jessica Morgan 185 30 F 2 30-34 30 18:30.55 66:04/M 2:24.95 47 43:45.60 17.8mph 1:42.95 55 31:38.55 10:12/M 1:38:02.60
48 Molly Baldridge 176 21 F 3 20-24 51 20:59.85 74:56/M 1:39.85 73 47:34.40 16.4mph 0:59.20 24 27:00.20 8:43/M 1:38:13.50
49 Laura Murphy 189 35 F 2 35-39 54 21:28.45 76:40/M 2:45.30 43 42:57.05 18.2mph 2:12.85 41 29:20.45 9:28/M 1:38:44.10
50 Meghan Greenwell 173 15 F 1 15-19 3 14:04.45 50:14/M 2:25.15 79 49:52.70 15.6mph 0:36.30 60 31:50.75 10:16/M 1:38:49.35
  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
51 Charles Austin Sams 396 15 M 2 15-19 43 19:22.15 69:10/M 3:46.55 68 46:40.10 16.7mph 2:15.05 35 28:20.25 9:08/M 1:40:24.10
52 Brian Ray 223 28 M 5 25-29 60 21:57.25 78:24/M 2:53.25 61 45:34.05 17.1mph 1:36.45 48 30:31.25 9:51/M 1:42:32.25
53 James Wood 246 38 M 7 35-39 49 20:32.35 73:20/M 2:42.30 31 40:43.30 19.2mph 2:32.30 70 36:02.50 11:37/M 1:42:32.75
54 Jennifer Ayer 203 48 F 1 45-49 63 22:31.05 80:25/M 2:18.55 60 45:29.90 17.1mph 1:26.70 57 31:42.45 10:14/M 1:43:28.65
55 Randy Compton 234 33 M 3 30-34 86 30:54.80 **:21/M 1:46.10 41 42:21.95 18.4mph 1:21.55 26 27:36.35 8:54/M 1:44:00.75
56 Aaron Terry 247 37 M 8 35-39 22 17:07.85 61:08/M 2:45.85 56 45:04.75 17.3mph 2:10.60 77 37:11.70 12:00/M 1:44:20.75
57 Annell Becker 204 54 F 1 50-54 61 22:06.25 78:56/M 3:13.00 65 46:24.05 16.8mph 1:07.45 62 31:59.90 10:19/M 1:44:50.65
58 Leslie Roberge 178 24 F 4 20-24 58 21:42.00 77:30/M 2:52.00 74 48:06.70 16.2mph 0:44.10 56 31:40.30 10:13/M 1:45:05.10
59 Taylor Newcomb 216 24 M 4 20-24 69 25:13.85 90:04/M 2:14.45 58 45:10.80 17.3mph 0:53.95 54 31:37.70 10:12/M 1:45:10.75
60 Joon Ha 255 43 M 4 40-44 65 22:55.15 81:51/M 3:42.75 53 44:38.60 17.5mph 1:22.75 66 32:36.15 10:31/M 1:45:15.40
61 Richard Swanson 276 67 M 1 65-69 48 20:03.80 71:36/M 2:34.80 28 40:19.90 19.3mph 2:25.95 84 39:57.60 12:53/M 1:45:22.05
62 Erika Alley 196 38 F 3 35-39 27 17:49.70 63:38/M 1:46.05 63 46:09.85 16.9mph 2:26.70 78 37:20.35 12:03/M 1:45:32.65
63 Joe Bechely 274 64 M 1 60-64 59 21:42.65 77:30/M 4:07.85 77 49:10.20 15.9mph 0:45.00 58 31:46.10 10:15/M 1:47:31.80
64 Rachelle Wood 187 32 F 3 30-34 57 21:40.95 77:23/M 2:41.80 82 52:41.90 14.8mph 1:05.60 42 29:37.20 9:33/M 1:47:47.45
65 Paul Finn 275 65 M 2 65-69 71 25:36.20 91:26/M 3:02.00 54 44:39.55 17.5mph 1:59.00 65 32:32.80 10:30/M 1:47:49.55
66 Brett Farris 227 29 M 6 25-29 74 25:47.70 92:05/M 2:48.50 40 42:20.85 18.4mph 2:01.00 73 36:18.75 11:43/M 1:49:16.80
67 Alexis Rich 197 39 F 4 35-39 81 28:31.85 **:51/M 1:56.50 69 46:59.85 16.6mph 0:40.30 52 31:15.95 10:05/M 1:49:24.45
68 Wm Welch 392 52 M 6 50-54 75 26:05.35 93:09/M 2:56.45 45 43:24.05 18.0mph 0:44.90 74 36:38.70 11:49/M 1:49:49.45
69 Eric Anderson 320 40 M 5 40-44 52 21:05.40 75:18/M 3:18.40 55 44:49.20 17.4mph 2:45.30 80 38:09.50 12:18/M 1:50:07.80
70 Ian Schweitzer 220 25 M 7 25-29 77 26:36.25 95:00/M 3:24.05 70 47:25.70 16.4mph 1:19.80 61 31:56.95 10:18/M 1:50:42.75
71 Jame Beason 175 17 F 2 15-19 36 19:01.75 67:55/M 2:33.60 84 52:57.25 14.7mph 0:44.65 75 36:45.30 11:51/M 1:52:02.55
72 Mary Keyer 208 61 F 1 60-64 67 24:31.80 87:34/M 4:25.20 75 48:50.50 16.0mph 0:42.75 67 33:38.65 10:51/M 1:52:08.90
73 Adan Diaz 212 20 M 5 20-24 89 33:58.90 **:19/M 4:42.40 71 47:26.30 16.4mph 0:54.05 21 26:11.60 8:27/M 1:53:13.25
74 Carla Corley 206 57 F 3 55-59 78 26:43.85 95:25/M 5:23.70 66 46:26.50 16.8mph 3:07.90 63 32:01.35 10:20/M 1:53:43.30
75 Christopher Ciliberto 243 37 M 9 35-39 11 15:44.60 56:11/M 4:17.55 78 49:17.65 15.8mph 1:49.50 87 42:50.75 13:49/M 1:54:00.05
  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
76 Maria Thalia Ellorimo 192 37 F 5 35-39 68 24:48.80 88:34/M 2:47.20 76 49:03.95 15.9mph 1:39.10 71 36:04.55 11:38/M 1:54:23.60
77 Tami Kraus 202 44 F 2 40-44 70 25:31.35 91:08/M 4:00.90 57 45:06.45 17.3mph 3:02.90 79 37:36.80 12:08/M 1:55:18.40
78 Greg Gentile 259 47 M 5 45-49 76 26:14.50 93:41/M 2:48.40 80 50:53.80 15.3mph 1:49.90 68 34:01.00 10:58/M 1:55:47.60
79 Emma Brown 183 30 F 4 30-34 53 21:10.50 75:36/M 3:11.80 87 55:43.25 14.0mph 1:22.80 69 34:25.45 11:06/M 1:55:53.80
80 Mark Tignor 222 28 M 8 25-29 88 33:11.65 **:31/M 2:47.35 72 47:27.05 16.4mph 1:55.05 82 39:35.75 12:46/M 2:04:56.85
81 Danielle Sauerbeck 184 30 F 5 30-34 79 27:00.65 96:26/M 3:43.65 86 53:37.40 14.5mph 0:53.15 83 39:51.70 12:51/M 2:05:06.55
82 Andrew Rodman 221 27 M 9 25-29 90 43:32.60 **:29/M 4:52.60 38 42:15.10 18.5mph 4:02.85 47 30:25.45 9:49/M 2:05:08.60
83 Herb Scales 238 34 M 4 30-34 84 30:27.85 **:45/M 5:33.55 81 51:13.85 15.2mph 3:39.00 86 42:48.70 13:48/M 2:13:42.95
84 Coty Stephens 217 23 M 6 20-24 83 29:12.50 **:17/M 3:54.20 89 1:04:00.40 12.2mph 1:30.05 81 38:50.85 12:32/M 2:17:28.00
85 Patricia Richard 209 65 F 1 65-69 87 31:50.20 **:41/M 3:20.95 85 53:15.35 14.6mph 1:27.40 89 47:45.35 15:24/M 2:17:39.25
86 Chad Pensiero 254 42 M 6 40-44 80 27:11.10 97:05/M 6:49.75 88 1:03:15.50 12.3mph 4:49.40 76 36:51.25 11:53/M 2:18:57.00
87 William Richard 277 68 M 3 65-69 85 30:39.60 **:28/M 5:32.00 83 52:45.60 14.8mph 3:07.75 88 47:20.45 15:16/M 2:19:25.40
88 Bob Johnson 280 47 M 6 45-49 91 50:14.45 **:24/M 2:45.05 59 45:26.30 17.2mph 1:36.25 85 40:25.15 13:02/M 2:20:27.20
89 Stephanie Meyer 174 15 F 3 15-19 92 1:51:46.70 **:10/M   90 1:33:50.80 8.31mph   72 36:08.15 11:39/M 2:27:06.10
DNF Michael Villacarlos 245 37 M 35-39 66 24:17.30 86:44/M 0:55.60 67 46:29.25 16.8mph        
DNF Matt Shane 252 41 M 40-44 7 15:15.55 54:28/M 2:04.40            
DQ Jean Jamison 177 23 F DQ 20-24 55 21:29.55 76:44/M 1:54.75 DQ 29:40.75 26.3mph 0:28.35 17 25:33.50 8:15/M 1:19:06.90
Top  

Sprint Clyde/Athena

  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 Lee Thomas 322 50 M 1 1-99 3 17:52.05 63:49/M 3:22.30 1 38:00.95 20.5mph 1:15.15 2 26:37.95 8:35/M 1:27:08.40
2 Michael Railing 240 36 M 2 1-99 8 23:53.55 85:18/M 1:26.40 3 40:41.80 19.2mph 1:28.90 1 25:34.85 8:15/M 1:33:05.50
3 Hannah Lobdell 179 25 F 1 1-99 2 16:24.40 58:34/M 2:45.80 9 43:52.30 17.8mph 1:33.30 5 29:28.80 9:30/M 1:34:04.60
4 Seth Michels 235 33 M 3 1-99 7 22:44.40 81:11/M 2:34.15 2 40:29.25 19.3mph 1:11.80 3 27:45.35 8:57/M 1:34:44.95
5 Sarah Burlee 191 35 F 2 1-99 4 19:12.00 68:34/M 1:29.60 11 45:33.35 17.1mph 2:33.50 4 28:29.50 9:11/M 1:37:17.95
6 Steve Ludden 257 45 M 4 1-99 6 21:16.10 75:57/M 2:01.75 10 45:07.70 17.3mph 0:48.30 7 33:56.70 10:57/M 1:43:10.55
7 Keith Gast 286 46 M 5 1-99 1 15:11.45 54:14/M 2:03.30 6 42:19.05 18.4mph 2:42.95 15 43:51.15 14:09/M 1:46:07.90
8 Stephen Day 264 52 M 6 1-99 10 24:19.45 86:51/M 3:19.30 8 43:00.90 18.1mph 1:36.25 8 33:56.90 10:57/M 1:46:12.80
9 Jarod Kabulski 237 35 M 7 1-99 5 19:37.55 70:04/M 2:18.65 4 40:56.70 19.1mph 3:13.85 17 46:57.35 15:09/M 1:53:04.10
10 Gerry Whitson 269 56 M 8 1-99 15 28:01.15 **:04/M 3:02.80 7 42:51.75 18.2mph 2:34.60 12 38:04.95 12:17/M 1:54:35.25
11 Glenn Goetzinger 285 48 M 9 1-99 11 26:42.95 95:21/M 4:58.25 16 52:29.10 14.9mph 1:02.90 6 29:32.25 9:32/M 1:54:45.45
12 Adam Taliaferro 236 34 M 10 1-99 16 30:54.20 **:21/M 1:11.25 14 48:33.05 16.1mph 0:51.70 9 33:58.80 10:57/M 1:55:29.00
13 Michael Wright 250 41 M 11 1-99 9 24:12.35 86:26/M 3:06.15 13 47:18.40 16.5mph 1:35.50 14 42:11.80 13:36/M 1:58:24.20
14 Beth Rose 201 43 F 3 1-99 12 26:47.00 95:39/M 2:06.25 12 46:15.00 16.9mph 1:41.85 16 43:54.05 14:10/M 2:00:44.15
15 Danny Struck 288 39 M 12 1-99 17 33:27.50 **:28/M 3:21.20 15 51:38.20 15.1mph 1:30.00 10 34:50.10 11:14/M 2:04:47.00
16 Michael Scales 228 30 M 13 1-99 14 27:27.95 98:02/M 5:29.70 5 41:38.05 18.7mph 13:17.50 11 36:56.80 11:55/M 2:04:50.00
17 Allison Lobdell 205 55 F 4 1-99 13 27:21.85 97:41/M 4:54.65 17 54:33.90 14.3mph 4:10.50 13 38:19.30 12:22/M 2:09:20.20
Top  

Sprint Relay

  ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 The Bocks 251 42 M 1 1-99 2 18:34.15 66:19/M 1:34.45 1 37:28.50 20.8mph 0:44.65 1 29:24.45 9:29/M 1:27:46.20
DNF Luscious Lushes 193 34 F 1-99 3 49:12.95 **:43/M 1:45.40 2 43:51.50 17.8mph        
DQ Regulators 199 39 F DQ 1-99 1 14:07.50 50:25/M 0:35.30 DQ 24:22.15 32.0mph 0:26.50 1 25:33.80 8:15/M 1:05:05.25

Race the Bridge

Age Group Results

June 14, 2015


Results by ChampionChip 247


Sprint Individual Men: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Sprint Individual Women: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Sprint Clyde/Athena Men: 1-99
Sprint Clyde/Athena Women: 1-99

Sprint Individual

Top

Male Open Winners

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Matthew Owen 135 31 1 11:55.45 42:34/M 1:36.45 3 37:18.60 20.9mph 0:25.75 2 21:49.15 7:02/M 1:13:05.40
2 2 Alex Keyser 226 30 2 13:08.25 46:54/M 1:54.80 2 36:51.85 21.2mph 1:02.50 1 20:49.00 6:43/M 1:13:46.40
3 3 Gregory Garcia 394 39 3 15:30.20 55:21/M 0:52.00 1 33:52.70 23.0mph 0:48.20 3 24:13.45 7:49/M 1:15:16.55
 
Top

Female Open Winners

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Kelly Stanfield 186 31 3 18:36.55 66:26/M 1:57.85 3 44:23.50 17.6mph 0:30.60 1 25:52.50 8:21/M 1:31:21.00
2 2 Jennifer Brey 194 37 1 15:14.80 54:24/M 1:59.50 2 42:59.20 18.1mph 0:49.00 3 30:37.40 9:53/M 1:31:39.90
3 3 Cassie Clagett 299 35 2 18:24.10 65:43/M 2:07.15 1 41:07.10 19.0mph 1:39.45 2 28:49.60 9:18/M 1:32:07.40
 
Top

Male 15 to 19

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 27 Jacob Winkelhake 211 18 1 16:39.00 59:28/M 1:59.80 1 40:39.80 19.2mph 1:45.50 2 31:48.50 10:15/M 1:32:52.60
2 36 Charles Austin Sams 396 15 2 19:22.15 69:10/M 3:46.55 2 46:40.10 16.7mph 2:15.05 1 28:20.25 9:08/M 1:40:24.10
 
Top

Female 15 to 19

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 15 Meghan Greenwell 173 15 1 14:04.45 50:14/M 2:25.15 1 49:52.70 15.6mph 0:36.30 1 31:50.75 10:16/M 1:38:49.35
2 22 Jame Beason 175 17 2 19:01.75 67:55/M 2:33.60 2 52:57.25 14.7mph 0:44.65 3 36:45.30 11:51/M 1:52:02.55
3 30 Stephanie Meyer 174 15 3 1:51:46.70 **:10/M   3 1:33:50.80 8.31mph   2 36:08.15 11:39/M 2:27:06.10
 
Top

Male 20 to 24

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 7 Rikus Van Zyl 214 22 1 16:26.10 58:41/M 2:57.80 1 35:53.75 21.7mph 1:32.35 1 22:57.30 7:24/M 1:19:47.30
2 17 John Seewer 215 22 3 20:39.05 73:45/M 1:25.85 2 36:15.60 21.5mph 1:41.65 2 25:35.65 8:15/M 1:25:37.80
3 24 Sidney Abramson 218 24 2 18:28.95 65:57/M 2:31.75 3 39:40.30 19.7mph 1:24.45 4 27:54.30 9:00/M 1:29:59.75
4 41 Taylor Newcomb 216 24 4 25:13.85 90:04/M 2:14.45 4 45:10.80 17.3mph 0:53.95 5 31:37.70 10:12/M 1:45:10.75
5 50 Adan Diaz 212 20 6 33:58.90 **:19/M 4:42.40 5 47:26.30 16.4mph 0:54.05 3 26:11.60 8:27/M 1:53:13.25
6 56 Coty Stephens 217 23 5 29:12.50 **:17/M 3:54.20 6 1:04:00.40 12.2mph 1:30.05 6 38:50.85 12:32/M 2:17:28.00
 
Top

Female 20 to 24

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 5 Carolina Ganon 391 24 1 15:54.85 56:47/M 2:11.05 1 43:56.00 17.8mph 1:32.10 4 29:09.15 9:24/M 1:32:43.15
2 7 Rosalie Usher 190 20 2 16:28.50 58:49/M 2:06.40 2 46:16.90 16.9mph 0:29.75 3 28:03.45 9:03/M 1:33:25.00
3 13 Molly Baldridge 176 21 3 20:59.85 74:56/M 1:39.85 3 47:34.40 16.4mph 0:59.20 2 27:00.20 8:43/M 1:38:13.50
4 18 Leslie Roberge 178 24 5 21:42.00 77:30/M 2:52.00 4 48:06.70 16.2mph 0:44.10 5 31:40.30 10:13/M 1:45:05.10
DQ DQ Jean Jamison 177 23 4 21:29.55 76:44/M 1:54.75 DQ 29:40.75 26.3mph 0:28.35 1 25:33.50 8:15/M 1:19:06.90
 
Top

Male 25 to 29

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 11 Frankie Roberts 224 28 3 18:34.05 66:19/M 1:54.15 2 37:47.15 20.6mph 1:18.65 2 23:23.10 7:33/M 1:22:57.10
2 12 Jesse Henderson 225 29 4 19:14.80 68:41/M 1:33.00 1 37:38.50 20.7mph 1:44.25 1 22:47.05 7:21/M 1:22:57.60
3 15 Eric Holzapfel 219 26 1 17:40.90 63:06/M 1:27.05 3 39:34.15 19.7mph 1:54.60 3 24:43.70 7:58/M 1:25:20.40
4 28 Kelly Wilkinson 229 29 2 18:32.35 66:11/M 1:55.25 4 41:37.80 18.7mph 0:41.95 6 30:39.45 9:53/M 1:33:26.80
5 37 Brian Ray 223 28 5 21:57.25 78:24/M 2:53.25 7 45:34.05 17.1mph 1:36.45 5 30:31.25 9:51/M 1:42:32.25
6 46 Brett Farris 227 29 6 25:47.70 92:05/M 2:48.50 6 42:20.85 18.4mph 2:01.00 8 36:18.75 11:43/M 1:49:16.80
7 49 Ian Schweitzer 220 25 7 26:36.25 95:00/M 3:24.05 8 47:25.70 16.4mph 1:19.80 7 31:56.95 10:18/M 1:50:42.75
8 53 Mark Tignor 222 28 8 33:11.65 **:31/M 2:47.35 9 47:27.05 16.4mph 1:55.05 9 39:35.75 12:46/M 2:04:56.85
9 54 Andrew Rodman 221 27 9 43:32.60 **:29/M 4:52.60 5 42:15.10 18.5mph 4:02.85 4 30:25.45 9:49/M 2:05:08.60
 
Top

Female 25 to 29

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 6 Emily Goodman 181 27 1 22:24.10 80:00/M 2:00.35 1 41:12.95 18.9mph 1:31.00 1 25:53.75 8:21/M 1:33:02.15
 
Top

Male 30 to 34

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 10 Dante Schembari 317 31 1 15:47.55 56:22/M 1:46.60 1 37:51.70 20.6mph 1:12.00 1 26:18.45 8:29/M 1:22:56.30
2 31 Matthew Stone 232 31 2 15:50.85 56:33/M 2:41.35 3 44:24.10 17.6mph 2:42.95 3 29:17.30 9:27/M 1:34:56.55
3 39 Randy Compton 234 33 4 30:54.80 **:21/M 1:46.10 2 42:21.95 18.4mph 1:21.55 2 27:36.35 8:54/M 1:44:00.75
4 55 Herb Scales 238 34 3 30:27.85 **:45/M 5:33.55 4 51:13.85 15.2mph 3:39.00 4 42:48.70 13:48/M 2:13:42.95
 
Top

Female 30 to 34

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 4 Stacy Guthrie 188 32 3 21:29.75 76:44/M 1:50.25 2 43:46.70 17.8mph 1:13.50 1 24:16.95 7:50/M 1:32:37.15
2 12 Jessica Morgan 185 30 1 18:30.55 66:04/M 2:24.95 1 43:45.60 17.8mph 1:42.95 3 31:38.55 10:12/M 1:38:02.60
3 20 Rachelle Wood 187 32 4 21:40.95 77:23/M 2:41.80 3 52:41.90 14.8mph 1:05.60 2 29:37.20 9:33/M 1:47:47.45
4 27 Emma Brown 183 30 2 21:10.50 75:36/M 3:11.80 5 55:43.25 14.0mph 1:22.80 4 34:25.45 11:06/M 1:55:53.80
5 28 Danielle Sauerbeck 184 30 5 27:00.65 96:26/M 3:43.65 4 53:37.40 14.5mph 0:53.15 5 39:51.70 12:51/M 2:05:06.55
 
Top

Male 35 to 39

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 18 Brett Cornell 239 37 1 15:42.80 56:04/M 2:16.25 2 37:59.55 20.5mph 1:39.75 5 28:14.50 9:06/M 1:25:52.85
2 19 Jesse Dean 244 36 8 22:43.10 81:08/M 2:10.25 3 38:52.75 20.1mph 0:41.55 1 21:47.00 7:02/M 1:26:14.65
3 20 Steve Frick 242 37 5 18:35.00 66:22/M 1:28.70 7 41:15.50 18.9mph 1:29.30 3 24:59.50 8:04/M 1:27:48.00
4 25 Ryan Clagett 300 39 4 17:33.45 62:41/M 2:03.05 6 40:56.05 19.1mph 2:03.70 4 27:43.80 8:56/M 1:30:20.05
5 29 Glenn Richardson 248 39 10 28:46.95 **:44/M 1:55.00 1 37:01.95 21.1mph 1:45.90 2 24:25.25 7:53/M 1:33:55.05
6 30 Shawn Meyer 241 37 6 19:04.50 68:06/M 2:59.80 4 39:42.75 19.6mph 1:12.10 6 31:21.40 10:07/M 1:34:20.55
7 38 James Wood 246 38 7 20:32.35 73:20/M 2:42.30 5 40:43.30 19.2mph 2:32.30 7 36:02.50 11:37/M 1:42:32.75
8 40 Aaron Terry 247 37 3 17:07.85 61:08/M 2:45.85 8 45:04.75 17.3mph 2:10.60 8 37:11.70 12:00/M 1:44:20.75
9 51 Christopher Ciliberto 243 37 2 15:44.60 56:11/M 4:17.55 10 49:17.65 15.8mph 1:49.50 9 42:50.75 13:49/M 1:54:00.05
DNF DNF Michael Villacarlos 245 37 9 24:17.30 86:44/M 0:55.60 9 46:29.25 16.8mph        
 
Top

Female 35 to 39

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 10 Sarah Bocook 195 37 2 19:45.25 70:32/M 1:52.00 2 43:41.45 17.9mph 1:01.15 1 28:03.10 9:03/M 1:34:22.95
2 14 Laura Murphy 189 35 3 21:28.45 76:40/M 2:45.30 1 42:57.05 18.2mph 2:12.85 2 29:20.45 9:28/M 1:38:44.10
3 19 Erika Alley 196 38 1 17:49.70 63:38/M 1:46.05 3 46:09.85 16.9mph 2:26.70 5 37:20.35 12:03/M 1:45:32.65
4 21 Alexis Rich 197 39 5 28:31.85 **:51/M 1:56.50 4 46:59.85 16.6mph 0:40.30 3 31:15.95 10:05/M 1:49:24.45
5 25 Maria Thalia Ellorimo 192 37 4 24:48.80 88:34/M 2:47.20 5 49:03.95 15.9mph 1:39.10 4 36:04.55 11:38/M 1:54:23.60
 
Top

Male 40 to 44

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 4 Rashid Derricks 256 44 2 17:33.90 62:41/M 1:18.70 1 37:13.70 21.0mph 1:13.05 1 20:04.55 6:28/M 1:17:23.90
2 23 Matt Wilkerson 393 40 4 19:22.05 69:10/M 3:10.30 3 41:10.30 18.9mph 1:50.90 2 23:59.65 7:44/M 1:29:33.20
3 26 Adam Kempf 253 42 3 19:10.80 68:27/M 1:48.85 2 37:51.15 20.6mph 1:29.90 3 30:13.85 9:45/M 1:30:34.55
4 42 Joon Ha 255 43 6 22:55.15 81:51/M 3:42.75 4 44:38.60 17.5mph 1:22.75 4 32:36.15 10:31/M 1:45:15.40
5 48 Eric Anderson 320 40 5 21:05.40 75:18/M 3:18.40 5 44:49.20 17.4mph 2:45.30 6 38:09.50 12:18/M 1:50:07.80
6 57 Chad Pensiero 254 42 7 27:11.10 97:05/M 6:49.75 6 1:03:15.50 12.3mph 4:49.40 5 36:51.25 11:53/M 2:18:57.00
DNF DNF Matt Shane 252 41 1 15:15.55 54:28/M 2:04.40            
 
Top

Female 40 to 44

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 8 Tricia Miller 200 42 1 15:10.40 54:10/M 1:53.90 2 45:48.90 17.0mph 0:51.55 1 30:11.75 9:44/M 1:33:56.50
2 26 Tami Kraus 202 44 2 25:31.35 91:08/M 4:00.90 1 45:06.45 17.3mph 3:02.90 2 37:36.80 12:08/M 1:55:18.40
 
Top

Male 45 to 49

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 9 Danny Rose 260 48 3 17:35.50 62:48/M 1:15.40 1 37:33.10 20.8mph 0:44.30 1 24:31.40 7:55/M 1:21:39.70
2 16 Greg Inman 258 46 1 15:40.20 55:57/M 2:38.10 2 38:33.85 20.2mph   3 28:34.70 9:13/M 1:25:26.85
3 21 Gary Ayer 261 48 2 16:49.85 60:04/M 2:08.20 3 42:18.35 18.4mph 1:21.05 2 25:40.00 8:17/M 1:28:17.45
4 33 Michael Gross 262 48 4 19:29.10 69:35/M 2:08.70 4 42:29.20 18.4mph 1:48.75 4 30:01.75 9:41/M 1:35:57.50
5 52 Greg Gentile 259 47 5 26:14.50 93:41/M 2:48.40 6 50:53.80 15.3mph 1:49.90 5 34:01.00 10:58/M 1:55:47.60
6 59 Bob Johnson 280 47 6 50:14.45 **:24/M 2:45.05 5 45:26.30 17.2mph 1:36.25 6 40:25.15 13:02/M 2:20:27.20
 
Top

Female 45 to 49

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 16 Jennifer Ayer 203 48 1 22:31.05 80:25/M 2:18.55 1 45:29.90 17.1mph 1:26.70 1 31:42.45 10:14/M 1:43:28.65
 
Top

Male 50 to 54

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 5 Kevin Petty 265 53 2 17:05.00 61:01/M 1:29.40 1 33:29.55 23.3mph 1:16.80 1 24:32.15 7:55/M 1:17:52.90
2 13 Scott Glordan 266 52 1 14:32.95 51:54/M 2:55.00 2 38:58.55 20.0mph 2:04.05 2 26:32.70 8:34/M 1:25:03.25
3 32 Greg Hayden 267 53 3 19:12.55 68:34/M 3:32.60 3 39:09.35 19.9mph 2:17.70 5 30:44.80 9:55/M 1:34:57.00
4 34 David Acton 283 51 5 25:42.45 91:47/M 2:44.15 4 39:09.50 19.9mph 1:40.55 4 28:17.15 9:07/M 1:37:33.80
5 35 Neil Watkins 127 53 4 25:39.25 91:36/M 2:27.05 5 39:57.40 19.5mph 1:42.00 3 27:48.60 8:58/M 1:37:34.30
6 47 Wm Welch 392 52 6 26:05.35 93:09/M 2:56.45 6 43:24.05 18.0mph 0:44.90 6 36:38.70 11:49/M 1:49:49.45
 
Top

Female 50 to 54

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 17 Annell Becker 204 54 1 22:06.25 78:56/M 3:13.00 1 46:24.05 16.8mph 1:07.45 1 31:59.90 10:19/M 1:44:50.65
 
Top

Male 55 to 59

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 6 Phil Dull 273 58 3 18:32.80 66:11/M 2:18.00 2 35:04.75 22.2mph 1:10.95 1 22:05.30 7:07/M 1:19:11.80
2 8 Thomas Geldermann 272 58 2 16:20.90 58:20/M 0:54.80 1 33:47.20 23.1mph 1:10.60 2 27:46.55 8:57/M 1:20:00.05
3 14 Brian Williams 270 57 1 15:51.45 56:36/M 1:56.35 3 36:39.15 21.3mph 0:53.60 4 29:54.05 9:39/M 1:25:14.60
4 22 Steve Schweitzer 268 56 4 19:03.95 68:02/M 1:13.70 4 38:53.20 20.1mph 0:45.75 3 29:05.20 9:23/M 1:29:01.80
 
Top

Female 55 to 59

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 9 Patricia Lane 314 56 2 19:52.20 70:57/M 0:41.85 1 40:27.45 19.3mph 1:06.90 3 32:02.15 10:20/M 1:34:10.55
2 11 Lisa Nowak 207 58 1 19:25.30 69:21/M 3:06.40 2 44:03.70 17.7mph 1:10.05 1 27:05.50 8:44/M 1:34:50.95
3 24 Carla Corley 206 57 3 26:43.85 95:25/M 5:23.70 3 46:26.50 16.8mph 3:07.90 2 32:01.35 10:20/M 1:53:43.30
 
Top

Male 60 to 64

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 44 Joe Bechely 274 64 1 21:42.65 77:30/M 4:07.85 1 49:10.20 15.9mph 0:45.00 1 31:46.10 10:15/M 1:47:31.80
 
Top

Female 60 to 64

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 23 Mary Keyer 208 61 1 24:31.80 87:34/M 4:25.20 1 48:50.50 16.0mph 0:42.75 1 33:38.65 10:51/M 1:52:08.90
 
Top

Male 65 to 69

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 43 Richard Swanson 276 67 1 20:03.80 71:36/M 2:34.80 1 40:19.90 19.3mph 2:25.95 2 39:57.60 12:53/M 1:45:22.05
2 45 Paul Finn 275 65 2 25:36.20 91:26/M 3:02.00 2 44:39.55 17.5mph 1:59.00 1 32:32.80 10:30/M 1:47:49.55
3 58 William Richard 277 68 3 30:39.60 **:28/M 5:32.00 3 52:45.60 14.8mph 3:07.75 3 47:20.45 15:16/M 2:19:25.40
 
Top

Female 65 to 69

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 29 Patricia Richard 209 65 1 31:50.20 **:41/M 3:20.95 1 53:15.35 14.6mph 1:27.40 1 47:45.35 15:24/M 2:17:39.25
 

Sprint Clyde/Athena

Top

Clydesdale

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Lee Thomas 322 50 2 17:52.05 63:49/M 3:22.30 1 38:00.95 20.5mph 1:15.15 2 26:37.95 8:35/M 1:27:08.40
2 2 Michael Railing 240 36 6 23:53.55 85:18/M 1:26.40 3 40:41.80 19.2mph 1:28.90 1 25:34.85 8:15/M 1:33:05.50
3 3 Seth Michels 235 33 5 22:44.40 81:11/M 2:34.15 2 40:29.25 19.3mph 1:11.80 3 27:45.35 8:57/M 1:34:44.95
4 4 Steve Ludden 257 45 4 21:16.10 75:57/M 2:01.75 9 45:07.70 17.3mph 0:48.30 5 33:56.70 10:57/M 1:43:10.55
5 5 Keith Gast 286 46 1 15:11.45 54:14/M 2:03.30 6 42:19.05 18.4mph 2:42.95 12 43:51.15 14:09/M 1:46:07.90
6 6 Stephen Day 264 52 8 24:19.45 86:51/M 3:19.30 8 43:00.90 18.1mph 1:36.25 6 33:56.90 10:57/M 1:46:12.80
7 7 Jarod Kabulski 237 35 3 19:37.55 70:04/M 2:18.65 4 40:56.70 19.1mph 3:13.85 13 46:57.35 15:09/M 1:53:04.10
8 8 Gerry Whitson 269 56 11 28:01.15 **:04/M 3:02.80 7 42:51.75 18.2mph 2:34.60 10 38:04.95 12:17/M 1:54:35.25
9 9 Glenn Goetzinger 285 48 9 26:42.95 95:21/M 4:58.25 13 52:29.10 14.9mph 1:02.90 4 29:32.25 9:32/M 1:54:45.45
10 10 Adam Taliaferro 236 34 12 30:54.20 **:21/M 1:11.25 11 48:33.05 16.1mph 0:51.70 7 33:58.80 10:57/M 1:55:29.00
11 11 Michael Wright 250 41 7 24:12.35 86:26/M 3:06.15 10 47:18.40 16.5mph 1:35.50 11 42:11.80 13:36/M 1:58:24.20
12 12 Danny Struck 288 39 13 33:27.50 **:28/M 3:21.20 12 51:38.20 15.1mph 1:30.00 8 34:50.10 11:14/M 2:04:47.00
13 13 Michael Scales 228 30 10 27:27.95 98:02/M 5:29.70 5 41:38.05 18.7mph 13:17.50 9 36:56.80 11:55/M 2:04:50.00
 
Top

Athena

  Overall*   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Finish ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Hannah Lobdell 179 25 1 16:24.40 58:34/M 2:45.80 1 43:52.30 17.8mph 1:33.30 2 29:28.80 9:30/M 1:34:04.60
2 2 Sarah Burlee 191 35 2 19:12.00 68:34/M 1:29.60 2 45:33.35 17.1mph 2:33.50 1 28:29.50 9:11/M 1:37:17.95
3 3 Beth Rose 201 43 3 26:47.00 95:39/M 2:06.25 3 46:15.00 16.9mph 1:41.85 4 43:54.05 14:10/M 2:00:44.15
4 4 Allison Lobdell 205 55 4 27:21.85 97:41/M 4:54.65 4 54:33.90 14.3mph 4:10.50 3 38:19.30 12:22/M 2:09:20.20
*Overall place within gender.